"За“ отстраняването му гласуваха 114 депутати от БСП, ДПС и партията на Веселин Марешки, "против“ - 118 - от ГЕРБ и "Обединени патриоти", въздържали се нямаше и така искането беше отхвърлено.

Той беше внесено с 80 подписа от всички народни представители от ПГ на "БСП за България“, а мотивите бяха - системно неизпълнение на задълженията, превишаване на правата с двойни стандарти и допускане на език на омразата в пленарната зала.

Искате да налагам наказания или да не си превишавам правилата - преценете, каза самият Главчев по време на продължилия повече от два часа дебат за оставката му, цитира го "Фокус“.

Той изрази несъгласие в деленето на "наши" и "ваши".

"Задължение на председателя на НС е да съставя реда в пленарна зала. Оттам нататък, ако смятате, че не съм предложил законопроект в пленарна зала, вашата група има право всяка сряда да предлага“, допълни Главчев.

Той поясни, че дневният ред на комисиите се определя от ръководството на комисията и една трета от тях.

"Вие имате една трета от комисиите, защо не предложите дневен ред на комисиите. Искрени ли сте в желанието си да се гледат тези законопроекти?“, обърна се председателят към БСП.

Той ги призова да четат правилника преди да се подписват под нещо.

"Всички заедно трябва да работим за председателството на ЕС. Това е рядък шанс. Смятам, че, ако вие имате такова искрено желание, би трябвало да подкрепите, който и да е председател на НС. Театърът и политиката си приличат. Играят се роли, всеки обаче избира дали да играе положителна и отрицателна роля. Важното е човек какъв остава“, каза още председателят на НС.

Подкрепата за исканата оставка на Главчев не е знак лично към него, а по-скоро е знак и оценка за цялостната работа на парламента, обясни Марешки.

Нямаме разговори за начина, по който трябва да гласуват народните представители от която и да е било парламентарна група, коментира пък председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов в отговор на въпрос как ще коментира, че "Воля“ гласува "за“.

"Дори бяха обвинени колегите от „Воля“, че едва ли не са водени някакви разговори и ще подкрепят оставането на г-н Главчев, това е тяхно политическо решение. За нас България е над всичко, българският парламент и правителство трябва да бъдат стабилни, защото обществото очаква това от нас“, отговори Цветанов.

По думите му Главчев има доверие и самото гласуване го показва, а оттук нататък всеки трябва да направи промяна в поведението си. Той поднесе извинения, ако някой се е почувствал засегнат от декларациите на ГЕРБ, призова всеки да направи това  и обяви, че партията му няма да говори с езика на омразата.

"Мотивите за оставката са несъстоятелни, ясно е, че това е само, за да покажат БСП, че имат някакъв характер. ГЕРБ ще застане твърдо зад Димитър Главчев, той е изключително ерудиран човек и добър професионалист", каза още Цветанов.

По думите му не количеството на внесени законопроекти е равно на качеството на парламента.

"Много се дебатира за разделението и омразата - вие дадохте този тон, ако не бяхте, нямаше да има отговор в декларациите. Не сте вие тези, които ще давате оценки за това какво ще се случи до края на годината. Нека дойде края на годината, ще застанем на тази трибуна и ще обясним, че има 1000 назначени полицейски служители“, обърна се Цветанов към БСП и ги призова да се обединят по приоритетите.

"Няма как да приемем до изборите да сме „ние и вие“, а след изборите да сме заедно. Това би било предателство и към вашите, и към нашите избиратели“, отвърна лидерът на БСП Корнелия Нинова.

По думите й тази колаборации между различни идеологически платформи и партии е довело да обезличаване на лявото и дясното.

Тя припомни, че са се разбрали с Бойко Борисов, че приоритетите за Европейското председателство ще бъдат гласувани в Народното събрание и тогава ще получат подкрепата на БСП.

По-време на дебата обаче отново се стигна до горещ скандал и размяна на обидни реплики между ГЕРБ и БСП, чуха се реплики като "убиец с мотика", "грешници", "мръснословци", "безделници и много други.