По правилник гласуването трябва да се проведе ден след внасясето на искането, а от левицата го направиха вчера, след като събраха достатъчно подписи.

Според социалистите, Главчев позволява използването на език на омразата, превишава правомощията си и не изпълнява задълженията си. Повод за искането стана остра декларация на ГЕРБ с квалификации като "убийци" и "безродници", дошла в отговор на подобна от БСП. Освен това левите обвиниха председателя, че не се обсъждат закони и има пленарни заседания само по 23 минути.

Самият Главчев отговори, че ако е нужно да има виновник е готов да понесе отговорността, но подчерта, че от работата на парламентарните комисии зависи законопроектите да влязат в зала.

В началото на заседанието днес той предложи гласуването на оставката му да бъде точка трета от дневния ред, но от БСП настояха да бъде първа. Председателят на НС репликира, че това малко се разминава с мотивите на предложението - че трябва парламентът да работи. "За“ предложението обаче гласуваха 217 народни представители, "против“ - 2, а 2-ма се "въздържаха", с което то бе прието.

"НС не работи пълноценно вече 6 седмици. Правителството и мнозинството нямат управленска и законодателна програма. По-лошо - най-вероятно докрая на тази сесия през юли няма да има. Твърдим го, защото разполагаме с писмо на г-жа Румяна Бъчварова, началник на кабинета на премиера, до всички министри, до администрацията, в което иска да представят законодателни инициативи, които да послужат за управленска и законодателна програма. Срокът, който им поставя, е юни“, мотивира искането за оставка лидерът на БСП Корнелия Нинова, цитирана от "Фокус".

По думите й през това време от ГЕРБ не са взели никакви важни за гражданите решения,  а са се опитали да решат проблеми "на едни хора със законопроекта за опазване на земеделските земи".

"Слава Богу, спряхме ви
“, подчерта тя и изреди няколко законопроекта, които са внесли.

"Не желаем да даваме повод определението, което премиерът Борисов даде преди години да се изпълни със съдържание - че народните представители са безделници. Може би това е целта на поведението ви - върху парламента в парламентарна република да се сложи печат на безделници. Изпълнителната власт да се фаворизира и да се внуши на обществото, че там се взимат решения“, зави още лидерът на БСП и подчерта, че питат ЕНП дали подкрепя ГЕРБ, които имат език на омразата.

Данаил Кирилов от ГЕРБ репликира, че Главчев няма никаква вина, а социалистите използват момента, за да подриват доверието на институцията.

"Няма какво да развявате организационно писмо, което е естественият ход от работата на правителството. Знаете, че два пъти в годината МС изготвя законодателната си програма. Кабинетът има управленска програма от преди да бъде конституиран, от изборите, и тя беше подкрепена от избирателя“, каза още той.

По повод вчерашната декларация на ГЕРБ пък Славчо Велков от БСП заяви:

"Когато говорите за роднините и бащите на другите, огледайте се и вижте вашите. Г-н Антон Тодоров, вашият баща е осъден на 9 години заради посегателство, опит за убийство с мотика в затвор, в който вие сте искали да бъдете надзирател. Благодарение на мълчаливото одобрение на председателя на НС неусетно и много бързо в парламентарната група на ГЕРБ се формира радикално крило. Г-н Главчев, от радикализма и екстремизма, до тероризма, крачката е една“, добави той.

В отговор Тодоров, който преди време беше яростен критик на ГЕРБ и дори издаде книга срещу тях със заглавието "Шайка", отвърна:

"Вие, небългарската партия със сгрешено име, трябва да знаете, че всеки светец има минало и всеки грешник - бъдеще. Няма да повтарям глупостите, които изговорихте. Те достатъчно добре говорят за вас. Вероятно се нуждаете от специализирана помощ. По въпроса къде съм кандидатствал, това е само моя работа. Какъв е бил баща ми, това не е нещо ново. Аз самият съм го написал преди две години“.

Тодоров бе категоричен, че в ГЕРБ не са престъпници като онази партия, чиито наследник е БСП – БКП.

Спас Гърневски пък атакува БСП, че след 10 ноември 1989 г. е трябвало да паднат на колене и да се извинят за престъпленията, нанесени на българския народ и ги обвини, че сега, вместо да има обединение по национални приоритети, сеят интриги и разделение.

Антон Кутев му отвърна:

"Г-н Гърневски, ако съм казал каквото и да е, то е било цитат от вашия човек (от книгата на Тодоров - б.р.), не че не мога да кажа и по-лош. Мръснословци тук в тази зала има много, целта на този разговор е да избягаме от това“.

След размяната на тези реплики ПГ на "Воля“ напусна залата в знак на протест. Лидерът Веселин Марешки заяви, че ще се върнат, когато приключат дебатите. По думите му всички народни представители, изказали се досега, са се „оляли“ в този дебат.

От "Обединени патриоти" пък защитиха коалиционния си партньор.

"Няма да подкрепим проекта за решение, защото го оценяме като усилие на опозицията, което е безпомощно, инфантилно, безсмислено, изсмукано от пръстите", заяви Искрен Веселинов.

Той подчерта, че не са чули нито едно персонално обвинение, нито едно явно нарушение от страна на председателя.

„Като слушах изказванията се чудех какво искат колегите от ляво- оставката на председателя на НС или заличаването на ГЕРБ и заличаване на антикомунизма като начин на мислене. Стига циркове и шоупрограми“, каза още той.