Велчев: Репутацията на ВСС е лоша, но няма друг
Мисля, че вълната на оставките във ВСС спря, така главният прокурор Борис Велчев коментира становището на Съюза на съдиите, че всички членове на съвета трябва да подадат оставка.
Днес Велчев коментира пред журналисти преди заседанието на ВСС, че оттеглянето на членовете му е политически въпрос, предаде БГНЕС.
"ВСС може да се оттегли по два начина. Единият е чрез подаване на оставки. Аз такава тенденция не виждам. Вторият - да се промени законът и да се прекрати мандатът на ВСС, което е работа на Народното събрание. Дали парламентът ще подходи по този начин ми е трудно да гадая", добави главният прокурор.
"Не мога да кажа, че трябва да има радикални реформи във ВСС. Ако има реформа във ВСС, тя трябва да бъде добре осмислена и не емоционална. Има неща, които могат да се коментират. Могат да се коментират квотите във ВСС, необходимостта от политическа квота, възможността прокурори и следователи да не участват в кадровите назначения на съдии и обратното. Може да се коментира дали да е постоянно действащ съветът, но всичко това трябва да се обсъжда в една спокойна обстановка", добави Велчев, като по този начин не подкрепи призива на съюза на съдиите.
"В момента репутацията на всички нас във ВСС очевидно не изглежда добра, но докато не се вземе политическо решение за промяна на модела на ВСС, няма кой друг да върши тази работа и да управлява съдебната власт", каза още той.
Според него обаче новоназначената шефка на Софийски градски съд Владимира Янева е трябвало да бъде проверена преди да се внесе кандидатурата й във ВСС.
"Аз лично не съм чел нищо в атестацията, което да ме смути – точно обратното. ВСС и Янева трябва да дадат отговори на някои въпроси, свързани с изнесените в медиите факти", призова главният прокурор, след като вчера същото направи и председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев.
Както вече стана ясно се очаква проверка за това дали Янева е била в конфликт на интереси по делото "Софийски имоти" и наистина ли има имоти, придобити чрез сделки с общинското дружество.
Председателят на Върховния административен съд Георги Колев пък заяви, че не е имало информация съдия Янева да е забавяла делата повече от всички останали свои колеги.
"Няма забавяне с месеци и години, има единични случаи", отбеляза той и изтъкна, че трябва да се изчака проверката за конфликт на интереси. Той припомни, че тя е действала като пълномощник на свой родител, когато е подписвала документи със "Софийски имоти".
Председателят на Етичната комисия към ВСС Цони Цонев коментира на свой ред призива на съюза на съдиите за оттегляне на ВСС - според него не е сигурно доколко това искане отразява волята на всички съдии. По думите му писмото съдържа позицията само на Управителния съвет. „Поне последната практика сочи, че това е мнение на няколко човека от Управителния съвет – например Нели Куцкова. Аз съм разговарял с членове на съвета, които твърдят, че не са викани и не са участвали в заседания, на които са вземани решения за една или друга декларация”, добави магистратът.
Той посочи, че колективна оставка не съществува като понятие.
„Всеки сам си подава оставката, това е личен акт. Аз бих дал моята, ако тези 154 прокурори, които са ме избрали, ми я поискат”, добави Цонев.
По-късно днес ВСС възложи на инспектората си приоритетно да провери дали е налице забавяне при разглеждането на делото "Софийски имоти" от страна на съдия Владимира Янева. Инспекторатът от вчера е започнал проверка за спазването на процесуалните срокове по НПК за всички съдии от наказателното отделение на градския съд. Проверката обаче ще отнеме известно време. Затова от ВСС решиха във връзка с информациите, появили се в медиите приоритетно да бъде проверено "Софийски имоти".