Съдът решава да увеличи ли присъда на Митьо Очите
Върховният касационен съд (ВКС) започна да заседава по искането на главния прокурор за отмяна на одобреното споразумение, с което Димитър Желязков бе признат за виновен.
Тогава в искане от Върховна касационна прокуратура бе заявено, че наказанието е "явно несправедливо и не съответства на изключително високата обществена опасност". Оттам настояха да се приложи възможността, според която съдът може да увеличи определеното най-тежко наказание с една втора.
В момента, в който влезе присъдата за пране на пари на Митьо Очите, той излежаваше друга подобна - от 4 години и 6 месеца затвор, която получи отново сред споразумение през 2007 г. за организиране на престъпна група.
Днес от ВКС заявиха, че ще се произнесат в срок до един месец по втората присъда, предаде БТА.
Адвокатът на несебърския престъпен бос - Илиян Василев, коментира пред журналисти, че искането за възобновяване на делото е писано на "бюрото на началника на полицията в Бургас". Той се аргументира с това, че Борис Велчев е най–добре подготвеният процесуалист в държавата, а в искането има грешки.
Според говорителя на главния прокурор Стелиана Кожухарова е абсурдно да се твърди, че искането за възобновяване на делото е писано извън прокуратурата. "Преценката за сключеното споразумение е била на колегите от Бургас, но е право на по-висшите прокурори, когато преценят, че тази оценка не е правилна да се поиска възобновяване", коментира тя.
Междувременно адвокатът директно нападна журналистите, които отрязват казуса: "Понякога се държите като невменяеми и дебили, защо трябва да ви го повтарям всеки път? Не сте във възможност да запаметите елементарно количество информация и да я възпроизведете ли?".
Василев предложи управляващите да напишат един списък от 3, 5,10 души и да кажат, че спрямо тях законите не важат.
"За да има хармония, трябва да се напише някъде, че законите не се прилагат за лица от конкретен списък, в който да е и Желязков. Към тях ще може да се прави всичко. При първото споразумение "този герой на прокуратурата Светлозар Костов" (прокурорът, с когото Митьо Очите се споразумя по първата присъда - б.р.) идваше да се моли на Желязков да се подпише, защото кариерата му била на карта", добави адвокатът.
Той заяви още, че в последните няколко години прокуратурата се упражнява върху Желязков по всякакъв начин, предаде БГНЕС. На въпрос дали има натиск върху държавното обвинение, той отговори: "А, добър ден и довиждане, казвам!".
След като бе осъден, от Желязков и майка му в полза на държавата съдът постанови отнемане на жилища, вила, магазин и търговски помещения в Несебър и Сунгурларе, както и банкова касета със златни монети на стойност над 49 000 лв.