България остана единствената държава в ЕС, която не облага тези лихви, посочи той. По думите му приходите в бюджета от тези лихви ще бъдат около 120 млн. лева, но целта с въвеждането на този налог е да има справедливост, а не толкова финансов ефект.

Идеята за данък върху лихвите бе лансирана през септември, като информацията бе потвърдена през "Капитал", но веднага бе отречена официално. По-късно обаче зам.-министър Владислав Горанов я подкрепи. Според него на този данък не трябва да се гледа като извънреден, а като на нормално облагане на всеки доход, какъвто е заплатата, наема и др. Според бившия социален министър Иван Нейков обаче тези доходи вече са обложени, тъй като са получени приходи, върху които е платен налог.

Само преди дни стана ясно, че българското население и фирмите са поставили нов рекорд в спестяванията, като през август те са достигнали 34,5 млрд. лева. В България под 10 на сто от населението има депозити над 20 000 лева. Средният данък за тези лица ще бъде около 80 лева на година, даде пример Дянков.

Според изчисленията на министерството на финансите по този начин могат да бъдат събрани над 120 млн. лв. през следващата година.

Не са ясни много подробности от правителственото предложение, в това число кои видове сметки на граждани ще бъдат засегнати и как ще се процедира със смесените банкови продукти, а също и дали ще е нужно да се подава данъчна декларация за малки доходи. "Капитал" цитира източник от МФ, според който данъкът ще се администрира от банките и няма да се подава годишна данъчна декларация заради него.

Според Дянков целта е не толкова заради фискалния ефект, колкото да се възстанови равнопоставеността между хората. "Ако някой има 50 милиона лева в банкови депозити, ще плаща повече от лихвите, които е получил, но така е справедливо", заяви той, цитиран от БГНЕС.

Доходът от депозити е типичен за по-богатите. Така, някой, който получава минималната работна заплата, плаща данък, а тези, които са по-богати и си държат парите в банки, не плащат такъв. Една група хора, богати хора имат доход, който не е облаган, което за мен е странно", коментира още Дянков.
На въпрос дали този нов данък няма да се отрази на стабилността на банковата система, финансовият министър заяви, че "тя има огромен ресурс, като всеки месец той се увеличава с около половин милиард лева".

БНБ заяви, че не е била информирана предварително за това намерение, но не очаква то да повлияе на стабилността на банковата система.
По данни на централната банка близо 80% от стойността на депозитите на граждани към юни се състои от сметки до 100 хил. лева. А почти 30% са влоговете до 10 000 лв. Като бройка над 99% от депозитите са до 100 000 лв.

Реакции на политици и икономисти

Одобрявате ли данък върху лихвите - анкета