Сигналът е изпратен до парламентарната комисия за борба с корупцията и до прокуратурата, заяви Борис Марков, председател на предизборния щаб на партията, съобщи БГНЕС. Отговор от прокуратурата все още нямало.
Сините поискаха и оставката на земеделския министър, предаде БТА.

В СДС е получено писмо, според което настоящият директор на фонда Светослав Симеонов се е оплаквал от "натиск от страна на кабинета на министър Найденов за осигуряване на предимство на проблемни проекти, неотговарящи на правилата на програмата, които са разработвани от определени консултантски фирми". Писмото е писано на 25 юни 2010 г., по времето когато Симеонов е бил заместник-изпълнителен директор на фонда, и е отправено до тогавашния директор Калина Илиева. След отстраняването й Симеонов е назначен без конкурс за изпълнителен директор на фонд "Земеделие", като по всичко личи, че е постигната сделка, за да бъдат успокоени духовете, каза Марков.

Симеон Симеонов обяснява, че е уведомил Върховната касационна прокуратура, тъй като по проекта е имало разследвания и от ОЛАФ. Впоследствие на сигнала се е получило писмо от ОЛАФ, че през август 2010 г. ще извършат проверка на място по посочения конкретен проект.
"По време на тази проверка ще бъде установено, че проектът е одобрен неправомерно, от което произтича риск, както за имиджа на страната, така и за финансирането от страна на ЕК", е написал Симеонов.
В края на документа той уверява, че не се поддава на натиск за обработка по отношение на определени проблемни проекти.

"От страна на министър Найденов сме свидетели на безкрайни PR-акции, но не и скъсване с корупционните практики в неговото ведомство", заяви още Марков. Те нямат отговор как така бившият заместник-директор на ДФЗ е станал впоследствие титуляр на фонда и допускат, че фактът, че е назначен без конкурс на длъжността означава, че има сделка между него и тези, които участват в корупционните практики.

"Безучастното отношение на премиера Борисов и оставането на Мирослав Найденов на поста министър, въпреки призива на СДС за неговата оставка, както и упражняването на правомощията от Симеонов, го прави съучастник в тези корупционни практики", посочи Марков.

Малко по-късно от земеделското министерство публикуваха на сайта си лаконично опровержение: "Разпространеното от СДС писмо е поредният фалшиф документ на бившия изпълнителен директор на ДФ „Земеделие” Калина Илиева. Под № 01-1102/1400 25.06.10 в деловодството на ДФЗ има съвсем друг документ, като текст и съдържание. Вероятно става въпрос и за фалшифициран подпис на сегашния изпълнителен директор на ДФЗ Светослав Симеонов.

„СДС не иска за първи път моята оставка и това не ме учудва. Учудва ме обаче фактът, че те са разпространили един очевидно фалшив документ”, коментира междувременно Мирослав Найденов пред "Фокус".
От Йордания, където се намира на работно посещение, той уточни, че е поискал справка и Симеонов го е информирал, че такъв документ няма и никога и по никакъв повод не е писал подобно нещо.
Очевидно СДС, изнервени от последните социологически изследвания, прибягват към методи, нетипични за сериозни партии”, заяви Найденов.

В началото на декември м.г. от РЗС внесоха сигнал до парламентарната комисия за борба с корупцията за търговия с влияние и предлагане на подкуп от Мирослав Найденов. Според тях той искал да участва в схема за източване на фонда, но Калина Илиева попречила. От РЗС твърдят, че той предложил подкуп от 200 000 лв. на Светослав Симеонов.

Последна актуализация в 18,40 ч.