Изтекли данни за офшорки уличават десетки световни лидери
Изтичане на 11,5 милиона документа от адвокатска фирма в Панама разкрива как могъщите хора, укриват парите си, съобщи ДПА, като цитира в. "Зюддойче цайтунг".
Руският президент Владимир Путин е сред лидерите, посочени в публикацията на германския всекидневник, разказана от БТА.
Сред тях са дългогодишният управник на Египет Хосни Мубарак и сирийският президент Башар Асад, кралят на Саудитска Арабия, както и Мишел Платини, Лионел Меси и други личности от спортните среди, съобщи АФП.
"Мосак Фонсека" (Mossack Fonseca) - една от най-потайните офшорни юридически фирми, заяви, че десетилетия е помагала при пълна безнаказаност на клиентите си да перат пари и да не плащат данъци. Фирмата никога не е била обвинявана в престъпна дейност.
"Мосак Фонсека" била основана от родения в Германия Юрген Мосак. Тя има филиали по целия свят и е един от най-големите създатели на "кухи фирми", според излизащия в Мюнхен "Зюддойче цайтунг".
Изтеклите данни, наречени "Панамски документи", са получени – в течение на няколко месеца - първоначално от този вестник. Предал му ги е запазил анонимност служител на фирмата.
Вестникът е показал данните на Международния консорциум на разследващите журналисти във Вашингтон и на други медии, включително на Би Би Си и в. "Гардиън", уточнява ДПА.
"2,6 терабайта данни, 11,5 милиона документи и 214 000 "кухи" компании: Панамските документи са най-голямото изтичане на данни, с което са работили журналисти", пише "Зюддойче цайтунг".
Близо 370 журналисти в 78 страни са участвали в разследването, продължило близо една година, посочва АФП.
Международният консорциум на разследващите журналисти съобщи, че ще публикува в началото на идния месец пълния списък с компаниите и лицата, свързани с разследването. Това предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
АП посочва, че не е била в състояние да провери истинността на твърденията в статии, които бяха публикувани от повече от 100 медии по света.
Международният консорциум заяви, че изтеклите вътрешни документи съдържат информация за 214 488 офшорни компании, свързани с хора в повече от 200 държави и територии.
Най-широко разпространените разкрития от Панамските документи са за финансови транзакции, които са допринесли за богатството на членове от най-близкото обкръжение на руския президент Путин, посочва ДПА. Те са присвоили повече от 2 милиарда долара с помощта на банки и "кухи" фирми, допълва АФП.
Би Би Си уточни, че документите разкриват съществуването на мрежа за пране на пари, с която са свързани най-близките сътрудници на руския лидер и банка "Россия" - финансова институция, обект на санкции от САЩ и ЕС след анексирането на Крим от Москва, допълва ДПА.
Парите били прекарвани през офшорни компании, две от които официално са собственост на един от най-близките приятели на Путин. Челистът Сергей Ролдугин се познава с Путин, откакто двамата са били тийнейджъри, и той е кръстник на президентската дъщеря Мария.
На хартия Ролдугин е натрупал стотици милиони долари печалби от подозрителни сделки. Но документи показват, че компанията му е създадена, за да прикрие самоличността на истинския собственик и бенефициент, допълва Би Би Си.
Дружества, свързани с китайския президент Си Цзинпин, който афишира готовност за борба с корупцията, също се появяват в документите, проучвани от журналистите. В тях е и името на украинския президент Петро Порошенко.
В Панамските документи може да се прочете също как исландският премиер Сигмундур Давид Гунлаугсон е имал необявено участие в банките в страната му, които бяха обект на спасителна програма. Той е обвинен, че е скрил милиони долари инвестиции в банки в страната зад тайна офшорна компания.
Светът на футбола, който вече бе разтърсен от корупционни скандали, свързани с шефовете на ФИФА, също фигурира в изтеклите документи.
Четирима от 16-те ръководители на международната федерация са използвали офшорни фирми, създадени от "Мосак Фонсека". В документите фигурират имената на двадесетина футболисти от елитни клубове като Барселона, Реал Мадрид, Манчестър Юнайтед. Сред тях е Лионел Меси.
Освен футбола в схемата са участвали и представители на други спортове като хокей и голф.
Разкритията покриват период от близо 40 години - между 1977 до 2005 г. В тях се споменават също афери, реализирани в данъчни убежища от бащата, вече починал, на сегашния британски премиер Дейвид Камерън, посочва АФП.
Тези разкрития напомнят за направените от сайта Уикилийкс през 2006 г., но засягат основно корупцията по света.
Преди публикуването на разкритията, в които фигурира името на руския президент, неговият говорител Дмитрий Песков каза пред журналисти, че се очаква "медийна атака за оклеветяване на Путин", припомня АП.
Президентът на Панама заяви, че правителството му ще сътрудничи "енергично" на всяко разследване, произтичащо от разпространения огромен масив от информация за финансови машинации, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Президентът Хуан Карлос Варела посочи в изявление, че разкритията няма да отклонят правителството му от политиката на нулева толерантност към всяка незаконна дейност във финансовия сектор в Панама.
Рамон Фонсека, съосновател на фирмата "Мосак Фонсека", заяви за панамски тв канал, че тя не носи отговорност за каквато й да е престъпна дейност, извършена с офшорни инструменти, създадени за клиентите й, съобщи АП.
Пред Франс прес Рамон Фонсека коментира, че разследването е "престъпление" и атака срещу Панама.
Шефът на фирмата смята също, че тя е станала жертва на "международна кампания срещу личната неприкосновеност". В телефонно интервю за Ройтерс Фонсека, който е бивш правителствен служител в Панама, съобщи, че фирмата му е създала повече от 240 хиляди компании, повечето от които са били използвани със законна цел.
"Смятаме, че е налице международна кампания срещу личната неприкосновеност, която е свещено човешко право, но има хора по света, които не разбират това", посочи Фонсека.
В отделно изявление, публикувано в "Гардиън", фирмата изтъкна: "Изглежда, че става дума за неразрешен достъп до документи и информация, изнесени от нашата компания, представени и интерпретирани извън контекст".