Атанасов обяви, че ще спре протеста си само след изплащането на дължимите заплати на колегите му, както и след изпълнение на всички искания на протестиращите, предаде БГНЕС. Той няма да се откаже от намерението си да живее само на вода.
Гладната стачка Стефан Атанасов е започнал в неделя, призна самият той пред БНР.

"Аз съм кръгъл сирак от малък, започнал съм работа в завода 19-годишен. Сам съм се издържал, за да завърша минно инженерство и две магистратури. Знаят ли собствениците на завода какво е да живееш сам и гладен?", запита той.

Областният председател на КНСБ Ваня Караколева заяви, че не е успяла да разубеди Атанасов.
"Страхувам се, че гладната стачка ще стане масова, трудно ми е да удържам вече хората. Само протестите ни траят трети месец, а заплати не са виждали отдавна", изрази опасения Караколева.

До 15.30 ч. в понеделник в палатковия лагер са събрани над 4500 подписа в подкрепа на исканията на металурзите от „ОЦК” АД-Кърджали, предаде "Фокус".

Банките кредитори натискат за процедура по несъстоятелност на ОЦК- Кърджали, коментира междувременно министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, цитиран от Livebiz.
Според него обаче ведомството му работело „всеки ден“ по спасяване на дружеството чрез преговори с кредиторите, ръководството и потенциалните инвеститори.

„Положението е много тежко, има голяма опасност да се стигне до процедура по несъстоятелност“, каза той. Министърът изрази съжелението, че за разлика от „ГОРУБСО – Мадан“, което беше концесионирано, държавата няма лостове за влияние над едно частно дружество като "ОЦК Кърджали".
„За съжаление, тук нямаме същите лостове за влияние, за да форсираме събитията“, каза той.

Миналата седмица стана ясно, че след руския инвеститор държавата е на път да изпусне и потенциалния полски инвеститор в дружеството. Причина в единия случай е в големите дългове на предприятието и несъгласието на кредиторите във втория.

Работниците в комбината, собственост на Валентин Захариев, не са получавали заплати от половин година, което ги изкара на масови протести по улиците на града. Наложи се намеса на правителството и те получиха по заплата и половина преди Великден.
Тогава лично премиерът Бойко Борисов им обеща нов собственик до 2 месеца.

От завода се интересува полски инвеститор, който е съгласен да плати заплати на работниците и да вземе комбината под наем. Подобна бе и схемата с "Кремиковци" преди той окончателно да обяви несъстоятелност. Тогава предложението дойде от украинска фирма, но срещна отпор на кредиторите.
ИЗБРАНО