Първа азиатска държава узакони гей браковете
Тайван стана първата азиатска държава, узаконила еднополовите бракове, предаде Франс прес, като се позова на съобщение на Конституционния съд (КС).
Той обяви за противоконституционни нормите на Гражданския кодекс, които не позволяват на две лица от един и същи пол "да създадат постоянен съюз от интимно и изключително естество с цел да поемат задължението да водят съвместен живот".
Съгласно решението на конституционните съдии, тези текстове от закона са в разрез със свободата на хората да сключват брак (чл. 22 от тайванската конституция) и конституционната гаранция за равенство пред закона (чл. 7 от тайванската конституция).
В мотивите си съдът посочва, че свободата да встъпиш в брак се състои от свободата "дали да встъпиш в брак" и "с кого да встъпиш в брак". Тази автономия е съществена за нормалното развитие на личността и опазване на човешкото достойнство, се аргументира Конституционният съд на Тайван.
Кралство Нидерландия беше първата държава в света, която разреши еднополовите бракове. Това стана през 2001 г. След тях редица европейски държави също узакониха еднополовите бракове, като Белгия, Дания, Франция, Исландия, Холандия, Норвегия, Португалия, Испания, Швеция, Великобритания – Англия и Уелс.
От февруари т. г. Словения също разреши еднополовите бракове.
В Германия все още се води дебат за легализиране браковете и за хомосексуални.
Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ)? ЕКПЧ дефинира правото на встъпване в еднополов брак така: "Мъжете и жените, достигнали брачна възраст, имат право да встъпват в брак и да създават семейство в съответствие с националните закони, регулиращи упражняването на това право" (член 12). Това е сфера, в която ЕКПЧ предоставя голяма свобода на държавите да регулират брачните отношения.