Опозицията дава на Конституционния съд комисията ”Първанов-Марин”
Депутати от опозицията искат Конституционният съд (КС) да се произнесе по законността на комисията за проучване на мандатите на президента Георги Първанов.
Причина за това стана това, че в началото на втория си мандат бившият държавен глава не е издал специален указ, с който Марин да получи тези правомощия, а той е продължил да го прави по силата на първия. Според някои юристи това е противоконституционно, но самият Първанов заяви, че е спокоен, защото неговите правни консултанти смятат, че това не е така.
Днес депутатката Мая Манолова заяви, че от Коалиция за България и ДПС внасят искане до КС за тълкуване на нормите в Конституцията, в които са уредени правомощията на президента да помилва и да възложи част от своите правомощия на вицепрезидента, съобщи "Фокус".
„Анкетната парламентарна комисия е една откровена и брутална политическа атака срещу Георги Първанов. Тя е опасен прецедент, тъй като поставя под съмнение принципа на разделение на властите и прави опит да бъде подчинена президентската институция. С тази комисия мнозинството държи в шах и президента Плевнелиев, защото той ще може да бъде проверяван за всяко свое действие”, посочи Манолова, която изтъкна, че очакването на опозицията е магистратите да обявят комисията за противоконституционна.
Самият Росен Плевнелиев не застана на страната на ГЕРБ по казуса и заяви, че парламентът не може да контролира държавния глава.
Преди два дни стана ясно, че Върховният административен съд няма да сезира КС по делото на сочения за руски мафиот Константин Циганов, което стана предмет на спор за указа Георги Първанов. Делото бе образувано по жалба на Циганов срещу отмяната на гражданството му. ВАС казва в мотивите си, че вицепрезидентът Марин се е позовал на указа от първия мандат. В този случай, след избирането му за президент, Първанов е възложил на Марин да упражнява тези правомощия без да е определил краен срок за това.
Междувременно се разбра, че Ангел Марин е помилвал 49 души по собствено усмотрение, въпреки че специалната комисия по помилванията е била против. Сред тези хора е и лидерът на "Евророма" Цветелин Кънчев, който е бил напълно реабелитиран и така успя да се кандидатира за депутат в 38-то Народно събрание, а партията му даде гласовете си за втория мандат на Георги Първанов.