Премиерът Росен Желязков обяви, че предложението на президента Румен Радев е противоконституционно, призова го самият той да се откаже от намерението си и отправи апел към Народното събрание въобще да не се заема с обсъждането му. 

"Референдумът не е от компетенциите на Народното събрание. И аз призовавам НС да не допусне разглеждането на такова противоконституционно предложение", апелира Желязков. 

Подобен апел отправи и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов през уикенда по време на брифинг на партийното ръководство.

Премиерът допусна, че президентът може изобщо да се откаже да внесе в парламента писмото си. Румен Радев още не е депозирал писмото си с предложение за провеждане на референдум за това дали българите искат от 1 януари 2026 г. да влязат в еврозоната, уточни пред медиите Росен Желязков.  

"Видяхте каква е обществената реакция от петък насам. Считам, че поради това, че подобно предложение би нарушило Конституцията и правото на ЕС, и би нарушило закона за пряко участие на гражданите, с всичките аргументи, които бяха изтъкнати, преезидентът може да преразгледа своето намерение да внесе подобно предложение. И използвам случая да призова това да се случи, освен ако самото предложение няма за цел не провеждане на референдум", заяви Желязков. 

Според Росен Желязков истинската цел на президента е сегашният доклад да бъде отложен, а а така и влизането ни в еврозоната през тази година.

"Целта на президента е да се внесе сериозно разколебаване в европейските институции за излизането на конвергентния доклад през юни, защото следващият е през декември, което означава, че през 2026 г. България може и да не е член на еврозоната", разтълкува стъпките на Радев министър-председателят. 

Росен Желязков обясни и защо има поддръжници на тезата на президента за референдум.

"Една част от обществото го желае, защото е подложена на сериозен хибриден натиск", но, по думите му, това е и желанието на "бизнес, който не желае да бъде осветлен".

"Нашата Конституция е категорична", каза Желязков и напомни, че международният договор, ратифициран от България, има предимство от българското законодателство.

"20 години България е с дерогация, което означава, че тя не е отговаряла на критериите за присъединяване. В момента, в който отговаря, нейното присъединяване е по силата на договора, а не по пволята на НС или друга институция", напомни той.

И обясни, че референдум е можело да се проведе преди ратификацията на договора с ЕС. България обаче стана член на ЕС през 2007 г., а законът за допитване до народа беше приет две години по-късно - през 2009 г. Според Росен Желязков обаче референдумът е трябвало да сепроведе преди 11 май 2005 г.

По всички тези причини Желязков, който също е юрист, заключи, че парламентът няма компетенции да разглежда искане за референдум по тази тема и призова да не го допуска за разглеждане.