ДКЕВР обеща много по-евтино парно, топлофикациите против
Намалението на цената на природния газ за крайния потребител ще бъде по-голямо от предложените 9.3% от „Булгаргаз”, съобщиха от ДКЕВР. Поне 7% ще е намалението на цената на парното в София, между 3.5 и 7.5 процента ще е за всички топлофикации.
Изпълнителният директор на "Топлофикация - София" Стоян Цветанов заяви, че намалението ще е 5% през първото тримесечие на 2013 година.
Днес Семерджиев обясни, че в седмицата преди Коледа ще бъдат изнесени окончателните цени на природния газ и ще станат ясни цените на топлинните услуги, тоест цената на горещата вода, която достига до крайния потребител.
Топлофикациите са на път да закъсат, ако цената на парното бъде намалена от януари 2013 г. с повече от 5%. Причината е в новите условия, по които дружествата ще получават природен газ от "Булгаргаз". С тях разходите им за гориво всъщност ще се увеличат, вместо да спаднат.
"Според новите условия на "Булгаргаз" и "Овергаз", която снабдява само една топлофикация, трябва да плащаме неустойки от 10% върху цената на природния газ, ако потребяваме с 20% по-малко или с 5% повече от заявените количества дневно. При нас 80% от случаите са такива", обясни Валентин Терзийски, зам.-председател на Асоциацията на топлофикационните дружества, цитиран от в. "Труд".
По думите на Терзийски това означава, че голяма част от поевтиняването на природния газ ще бъде "изядена" от тези условия. Топлофикациите не могат да включат в сметката разходите, защото според наредбите за топлоснабдяване неустойки не се плащат от абонатите. Единствената опция да се "избият" парите е намаляване на инвестициите в инфраструктура. От топлофикациите допълниха, че не са против намалението в цените на парното, но настояват да бъдат отхвърлени общите условия на "Булгаргаз".
В предложението на "Булгаргаз" за намаление на цената с 9,3 процента са отчетени всички благоприятни фактори като осредняването на курса на долара, каза изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов.
Ако цената на доставяния природен газ не беше намалена с 20%, през следващата година българският бизнес и българските потребители щяха да плащат с 300 млн. долара повече. Това пък заяви министър Делян Добрев.
От първото тримесечие на следващата 2013 година България ще получава природен газ директно от „Газпром Експорт”, като до момента 98% от газа е доставян чрез посредници, обясни енергийният министър. Той коментира, че отстъпката от доставната цена на газа ще се отрази и на местния добив, като той ще е с 35% по-евтин.
Усилията на държавата са насочени и към увеличаване на местния добив, като за тази година се очаква той да е 490,1 млн. куб. метра. Благодарение на находището в Девинци, от което трябва да започне да се добива в средата на 2013 година, добитият местен газ трябва да достигне до 574,7 млн. кубика за следващата година, добави Добрев.