До този момент информациите за операцията, водена на газодобивния обект в Алжир за освобождаване на заложниците, е много противоречива. Някои медии съобщиха, че тя е приключила, а други, че продължава.

Часове след щурма на алжирската армия не е ясно колко чужди заложници са убити. Говори се за между 4 и 35 убити. Държани бяха общо 41 чужденци. Алжирски представители предупреждават, че тези данни са преувеличени.

Повече от половината от 132-ата чуждестранни заложници, взети в сряда за заложници от ислямисти в газодобивен комплекс в Алжир, са били освободени, съобщи държавната информационна агенция АПС, цитирана от ИТАР-ТАСС и Ройтерс.

Общо били освободени близо 650 заложници, сред които 573 алжирци. Неизвестна остава съдбата на между 60 до 70 чужденци. Някои от тях остават в плен на похитителите. Алжирската армия все още се опитва да постигне мирно решение на кризата, преди да пристъпи към неутрализиране на терористите, увери агенция АПС.

Френският министър на вътрешните работи Мануел Валс съобщи, че Париж е във връзка с двама френски заложници, напуснали газовото находище в Алжир, където бяха държани от ислямски екстремисти, съобщи Ройтерс.
Пред радио Ер Те Ел той уточни, че няма обаче сведения за още двама французи, за които се предполага, че са били сред заложниците, взети от ислямистите.

В Осло норвежката компания "Статойл", която участва в експлоатацията на газовото находище, съобщи, че един от норвежците, взети за заложници, е жив, лекуван е в болница, но не е ясна съдбата на останалите осем норвежски заложници. Късно снощи компанията нае самолет, за да върне от Алжир четирима от заложниците, които бяха освободени, и още 40 свои служители.

Посланикът на Алжир в Токио Сид Али Кетрандже пък беше привикан в японското министерство на външните работи във връзка със заложническата криза, предаде Франс прес. Сред заложниците има и японски граждани. Алжирският дипломат беше приет от заместник-министъра на външните работи.

Япония е недоволна от операцията, която излагала на риск живота на заложниците, както и от това, че не е била информирана предварително за нея. Премиерът Шиндзо Абе, който е на азиатска обиколка, се обади още вчера от Банкок на алжирския си колега Абделмалек Селал, за да протестира срещу операцията и да поиска тя да бъде спряна незабавно.

Абе, който днес е в Индонезия, ще прекъсне обиколката си заради кризата. Той ще се срещне с индонезийския президент Сусило Бамбанг Юдхойоно, двамата ще дадат пресконференция и веднага след това Абе отлита за Токио.

Мавританската агенция ANI пък разпространи изявление на терористите, че ще проведат още операции. Екстремистите предупреждават алжирците да „избягват представителствата на чуждестранни компании, тъй като ще бъде нанесен удар, където е най-малко очаквано”.
ИЗБРАНО