Ще глобяват телекоми, сключили договор по телефона
Мобилен оператор вече няма да може сключва или променя договор по телефона, без да има писмено потвърждение от потребителя. Телекомите ще се санкционират при нарушения.
Депутатите приеха още две предложения за промени в закона - от Ваньо Шарков (Синята коалиция) и Захари Георгиев (Коалиция за България).
"Оплакванията бяха много, оказва се, че след обаждания по телефона гражданите се оказваха с неправомерно сключени договори с мобилни оператори, за които, ако пожелаят да ги прекратят, дължат сериозни неустойки", заяви по време на обсъждането в палрламента съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров. Хората питали защо депутатите толерирали това поведение на операторите и какви мерки ще вземат.
"Примерно, как беше досега - обажда ти се някой по телефона и пита: "Вие харесвате ли нашия оператор?", а ти отговаряш "Имам добро мнение, интересувам се". След един такъв разговор обаче се оказваш с договор, който е едногодишен или двугодишен", коментира той жалбите на пострадалите.
Предложението на ГЕРБ предвижда при сключването на договор от разстояние по телефона, той да влиза в сила и потребителят да се обвързва от предложението от датата, на която доставчикът е получил съгласието му, изразено в писмена форма или на друг траен носител.
В случаи, когато той претендира влизане в сила и изпълнение на договор, сключен от разстояние по телефона, ще се налага санкция от 1000 до 3000 лв.
Предложението на Синята коалиция предвижда изключване от разпоредбите за продажба от разстояние на продължаването на индивидуален срочен договор с краен потребител, без изричното писмено съгласие на абоната.
Сините настояват при нарушение на това изискване санкцията да е глоба от 1000 лв. за физически лица, а на юридическите лица да се налага имуществена санкция в размер на 5000 лв. за всеки отделен случай.
Подобно предложение правят и от Коалиция за България. Те предлагат при липса на изрично съгласие, след изтичане на срока на договора той да се преобразува в безсрочен при същите условия. Абонатът ще има право да прекрати безсрочния договор с едномесечно предизвестие, без да дължи неустойки за това.
Законът с поправките ще действа оттук нататък, няма да важи за заварените случаи. В кулоарите на парламента се чуха коментари, че промените наистина слагат "усмирителна риза" на мобилните оператори, но ужилените си остават ужилени.
Левицата е направила и предложение рекламите да не се излъчват със сила на звука, различна от останалата част на програмата.
Съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов призова на второ четене на закона да се премахне мандатността на контролните органи и те да се избират от Народното събрание. Според него трябва да се подмени съставът на Комисията за защита на потребителите и в нея да влязат хора, които имат потенциал и създадоха гражданския натиск над фирмите монополисти.
Малко след приемането на трите законопроекта председателстващият заседанието Екатерина Михайлова обяви, че вече е изготвен общият проект. Промените ще бъдат гласувани на второ четене следващата седмица.
Срочен договор с мобилен оператор може да бъде продължен само при изрично писмено съгласие на абоната, решиха окончателно в края на миналата година депутатите с приетите промени в Закона за електронните съобщения. Прието бе и мобилните оператори да уведомяват абонатите месец преди изтичането на индивидуалните им договори.