Вицепремиерът Цветан Цветанов и военният министър Аню Ангелов са оспорили предложението на финансовия министър Симеон Дянков и точката е била приета "на вносител“, за да може двете ведомства да съгласуват позицията си с финансовото ведомство, тъй като имат специален режим на пенсиониране, съобщи регионалният министър Росен Плевнелиев, цитиран от "Медиапул".

Според Кодекса за социално осигуряване (КСО) военните и полицаите могат да излязат в пенсия при 25 години осигурителен стаж, две трети от който трябва да са в системата на сигурността или отбраната. Работещите в най-масовата трета категория труд излизат в пенсия на 63 г с 40 г. стаж за мъжете и на 60 г. с 37 г. стаж за жените, припомня в. "Дневник".

"Законът не забранява ранно пенсиониралите се военнослужещи да получават и пенсия, и заплата в системата на МО. Това, което днес бе обсъждано, не засяга ранното пенсиониране – има и миньори, които се пенсионират рано, но това не означава, че те трябва да бъдат лишени от правото на труд в бъдеще", коментира Аню Ангелов, цитиран от БГНЕС и "Фокус". 
Той заяви, че към 1 юли се предвижда съкращаване на още 20 на сто от цивилната администрация и 11 на сто от щаба на отбраната. В администрацията на Министерството на отбраната работят 6 души в пенсионна възраст, а 11 са по трудово правоотношение. Те са вече в процедура на освобождаване, добави министърът.
Двама от държавните служители били болни и не можело да им бъде връчено едномесечно предизвестие.

Министерство на финансите дава срок до края на май мерките по оптимизация на администрацията във всички министерства да бъдат изпълнени на 100%, каза още Росен Плевнелиев и добави, че сега са изпълнени на 77%.
По думите му останалите министерства категорично подкрепят тази инициатива.
"Ако българите искат да забогатяват, те просто трябва да работят повече, включително и в държавната администрация", коментира Плевнелиев.

Анонсът на Симеон Дянков, че има излишни хора в администрацията, възприемаме като ненавременна и непозволена намеса в диалога между социалните партньори, заяви председателят на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от БТА. Той добави, че синдикатите продължават да чакат пълния пакет от мерки за реформи в администрацията.

Настояваме темата за освобождаването на работещите пенсионери да влезе в Националния съвет за тристранно сътрудничество и там да бъде обсъдена и да бъде взето решение, добави Димитров.
По думите му, ако те бъдат освободени, на местата им едва ли ще искат да работят млади хора за същите пари.