Правителството поиска вот на доверие
Правителството прие предложение до Народното събрание за гласуване на вот на доверие на кабинета, какъвто поискаха вчера премиерът Бойко Борисов и Изпълнителната комисия на ГЕРБ.
От кабинета допълват още, че основната цел на атаката от последните седмици е да представи политиката на ГЕРБ като еднаква с тази на предишните управления и да разруши доверието в премиера.
"За да продължи да реализира своята политика, правителството се нуждае от подкрепата на народните представители, които да потвърдят с вота си това, за което гласуваха преди година и седем месеца избирателите”, се казва още в прессъобщението.
Искането на вот на доверие за цялостната политика на кабинета е силен ход и ще оздрави правителството, категорични са министрите.
"Има проблем със сигурността в тази държава и сега е моментът да се вземат мерки", заяви Росен Плевнелиев. - "Този вот на доверие не е само, за да покажем на българите, че ще строим магистрали, ще усвояваме еврофондове и ще пазим макроикономическата стабилност, а и какво ще свършим в сферата на сигурността", добави той.
"Всички министерства са започнали реформи, които разместват статуквото. Много често обаче се получава абсолютно неправилна информация у хората. С този вот ние показваме, че сме абсолютно решени да доведем реформите докрай", каза на свой ред Сергей Игнатов.
"Това ще бъде най-малко оздравителен ход. Не може основно в нашия живот единствената новина да са компроматите и скандалите. Два-три месеца обществото го заливаме с толкова много кал и помия, а са свършени във всички министерства доста сериозни неща и за съжаление никой за тях не е питал", заяви пък Вежди Рашидов.
Според Александър Цветков - "когато провеждаш една политика, трябва да знаеш кой стои зад нея".
"Правителството работи не под диктат и не под условия, а водено от националните интереси и защитата на българските граждани, това е зависимостта, която имаме", каза в отговор вицепремиерът Цветан Цветанов.
По-късно Симеон Дянков призна, че бил против вота, но го убедили. Вчера имахме дълъг дебат в изпълнителна комисия, аз първоначално бях на различно мнение от общото, каза той, цитиран от БГНЕС.
Премиерът и другите представители на изпълнителна комисия ме убедиха обаче и сега съм убеден, че това е добро решение от гледна точка на това, че дава възможност да се покаже какво е направено от правителството досега по различните структурни политики, какво следва и ние какво смятаме да направим, каза Дянков.
Според него, така ще се даде възможност да се види какви са необходимите реформи в сектора на сигурността. Министърът обаче не каза какви са били резервите му по вота на доверие.
Според вицепремиера събитията в последните десетина дни са откроили две теми, върху които правителството и обществото трябва да мислят. Първо, че България е законова държава и от тази гледна точка след като в скоро време се установи източникът и автентичността на тези разкрития, разработки, трябва да се мисли какво може да се направи оттук нататък така, че всичко да
е в рамките на закона и никой да не е над закона - както частни лица, така и институциите, каза министърът. Втората тема, според вицепремиера, с уговорката че не е специалист по сигурност, е темата за националната сигурност.
След заседанието на правителството решението беше внесено в парламента. Председателят на НС Цецка Цачева обяви, че дебатите по вота ще се състоят утре от 09.00 часа. Според правилника за дейността на парламента, гласуването е в същия ден, след приключване на дебатите.
Решението се смята за прието, ако за него са гласували повече от половината от присъстващите народни представители.
Проектът вече е раздаден на депутатите в пленарна зала, посочи Цачева, цитирана от БТА.
Министърът на външните работи Николай Младенов ще прекъсне първото си официално посещение в Пакистан, за да се включи в дебатите по вота на доверие, стана ясно междувременно.
Последна актуализация в 18,15 ч.