По този начин Венета Марковска, която все пак не се отказа от поста в КС, не можа да положи клетва, тъй като по закон държавният глава трябва да присъства на церемонията.

"Три пъти помолих госпожа Марковска и тя не разбра, че България, когато върви по своя европейски път, трябва да спазва това, което е поела като ангажименти за максимална прозрачност в съдебната система. След като беше казано от Брюксел, след като три пъти аз я помолих, мисля че президентът направи един изключително добър ход", коментира Борисов, цитиран от БТА.

Той уточни, че е помолил юристите от кабинета да се консултират с Конституционния съд и да кажат дали е възможно парламентът да преразгледа своето решение.

По-рано Енита Еникова, главен секретар на Конституционния съд, коментира пред журналисти, че Народното събрание трябва да реши дали изборът по отношение на Венета Марковска трябва да се повтори. Тя изтъкна, че такава ситуация досега не е имало и тепърва ще бъде разглеждан този казус.
Проф. Емилия Друмева, която бе конституционен съдия до днес, също коментира пред БНР, че парламентът е в позицията си да отмени своето решение.

Независими депутати, които издигнаха кандидатурата на Марковска, обаче заявиха, че не може да има нова процедура за избор на конституционен съдия на нейно място. Трябвало първо тя да положи клетва като конституционен съдия и след това да подаде оставка.

Народните избраници Дарин Матов, Димитър Чукарски, Тодор Великов и Марио Тагарински дори се заканиха да поискат тълкувателно решение от КС дали с днешното си поведение президентът не е превишил правата си. За целта им трябват 48 депутатски подписа, но не е ясно от кого може да ги получат, предаде "Дневник".
"Днес сме свидетели на прецедент, при който президентът не уважи най-висшата институция в парламентарната република – Народното събрание", заяви Матов. Независимите депутати не изключиха вариант да поискат и импийчмънт на държавния глава, но това ще решат след отговора на КС по питането им.

От друга страна, Марковска заявила, че след действията на президента ще си търси правата по съдебен път. Преди това тя смятала да подаде оставка от КС, след като се закълне, но сега се отказала, разказаха още независимите депутати. Преди клетвата обаче, след среща с нея, те обявиха друго пред журналисти - че тя е заявила, че няма от какво да се притеснява, затова отива да се закълне.

В същото време се разбра, че Венета Марковска е подала оставка като съдия и зам.-председател на Върховния административен съд (ВАС). Мотивите й били, че не иска да накърнява името на съда и колегите си, съобщи БТА, като се позова на източници във ВСС.
Сутринта оставката й бе приета от ВСС, за да може да се закълне в КС. По-късно се оказа, че е имало условие, оставката да се приеме, в случай, че клетвата се състои.
Първоначално правосъдният министър Диана Ковачева заяви, че в такъв случай би трябвало Марковска да запази поста си във ВАС. По-късно обаче Ковачева добави, че няма как при така стеклите се обстоятелства Марковска да остане там, като определи положението й като "висящо".
Според нея "топката е във ВСС и самата Марковска" - ако се приеме, че Марковска е освободена като магистрат, за да се върне в системата, трябва да се яви на конкурс.

"Ако се приеме, че Марковска остава магистрат във ВАС, тогава етичната комисия във ВСС трябва да продължи проверката си (по медийните публикации срещу нея - б.р.)", каза още Ковачева.

Лидерът на партия "Движение България на гражданите" Меглена Кунева коментира, че случващото се със съдия Марковска ще има тежки и невъзвратими последици за реномето на страната.
"Това, на което днес бяхме свидетели, е правилно, но закъсняло. Можеше вчера да се каже, че президентът отказва да завърши процедурата. Буди недоумение, че тези сигнали, които очевидно е имала прокуратурата и за които говори днес президентът, не се оповестиха по-рано. Защо трябваше да се стигне до този театър с прекъсване на процедурата?", заяви тя на пресконференция в Добрич.

По думите й тази стъпка е била предприета, за да се спаси реномето на премиера, който вече не е слушан от хората, които номинира.