Засега в десет европейски държави са в сила пречки за наемането на българи и на румънци: Австрия, Белгия, Германия, Италия, Холандия, Люксембург, Малта, Франция, Великобритания и Ирландия. 

Всички държави членки трябва да премахнат бариерите на пазара на труда за българи и румънци, се посочва в резолюция, гласувана днес от Европарламента. Не съществуват реални икономически основания за ограничаване на правото на работа и пребиваване на територията на друга държава членка, се допълва в документа. Резолюцията, предложена от ЕНП, С&Д, АЛДЕ и Зелени/ЕСА, призовава държавите членки да отменят всички преходни мерки и да допуснат български и румънски работници на трудовите си пазари до края на 2011 г., се посочва в съобщение на Европарламента до БТА.

До 31 декември тази година всяка от тези страни трябва да уведоми писмено Европейската комисия дали планира да запази ограниченията до максимално допустимия срок - най-късно до 1 януари 2014 година. За да може комисията да удовлетвори евентуални подобни претенции, тя трябва да получи аргументирани искания, които да докажат, че трудовият пазар в съответните държави ще бъде ощетен от отмяната на ограниченията.

По-рано тази година ЕК представи доклад, според който наемането на българи и румънци в страни от ЕС не е нарушило равновесието на трудовия пазар. До този момент неофициално Великобритания, Холандия и Франция заявиха намеренията си да продължат ограниченията, а Белгия намекна, че може да ги отмени.

В началото на декември стана ясно, че Германия отваря трудовия си пазар за българи. С напълно свободен достъп са българите със завършено висше образование, българите, които имат съответната степен на образование и желаят да продължат професионалното си обучение в Германия, както и сезонните работници, които имат право да работят до 6 месеца в една календарна година.
Облекчава се и достъпът за български граждани с професионална квалификация, придобита с минимум двегодишно обучение, като отпада т. нар. пазарен тест, но продължава да се изисква разрешение за работа.

Париж обаче обяви, че няма да прекрати ограниченията на трудовия пазар за българи и румънци - до последния възможен момент. 

По време на пленарния дебат в Европейския парламент българският евродепутат Евгени Кирилов заяви, че преходните ограничения за български и румънски работници в ЕС са остарели и тотално неприемливи.
"Пет години дискриминационни мерки стигат", каза Кирилов, цитиран от "Фокус".
Той обърна специално внимание на негативната позиция на Холандия (която по думите му няма никакви проблеми с трудовия си пазар) като подчерта, че тя напоследък следва в отделни случаи ксенофобска тенденция на политическо поведение.