Възможни са дясноцентристка и лявоцентристка коалиции, но те ще имат много кратък живот от една година. Най-вероятно е да има следващи избори, заяви пред Dir.bg социологът от "Сова Харис" Васил Тончев. Вариантът на широка коалиция у нас не е възможен, заяви още той. 

- Какво следва при този резултат от изборите? 

- Според мен най-вероятно е да следват нови избори, тъй като не виждам някакво мнозинство, което може да отговори на очакванията на хората, да извършват действия, които да доведат до стабилизиране на обстановката в страната и да извършат реформите, които се очакват от хората. Възможно е да се направи мнозинство - дясноцентристко, доминирано от ГЕРБ, възможно е да се направи и ляво центристко, ако се съберат четири субекта, което да е на основата анти ГЕРБ, но и двете ще бъдат изключително неустойчиви и изключително уязвими и съставени на безпринципна основа. Нещо, което няма да се хареса на избирателите, като имаме предвид и че повече от половината избиратели не са гласували. Всичко това води до ситуация, която най-вероятно ще обрече този парламент на много скорошна смърт. 

- Ако партията на Слави Трифонов е втора политическа сила, ще има ли осъществима коалиция? 

- Според мен този вариант не е осъществим, защото по данните, които имаме, смятаме, че БСП е втора политическа сила. 

 

- Вариантът широка коалиция, както в Германия, възможен ли е? 

- Аз мисля, че това е най-полезно за страната, но не е възможно, по причина, че избирателите не го искат. Проучванията, които сме правили, показват, че нито привържениците на ГЕРБ, нито тези на БСП желаят такава коалиция. Това ще е вариант, който ще унищожи елитите на партиите. При самите партии ще доведе до много сериозни електорални загуби за в бъдеще. 

- Кога прeдвиждате следващи парламентарни избори? 

- Ще се завърти въртележката на мандати. Президентът ще даде мандат на първата политическа сила, след това на втората. И ако примерно ГЕРБ и БСП не успеят да направят правителство, което е много вероятно, тогава президентът избира на коя трета политическа сила да я даде. Аз мисля, че в този момент интересът на президента ще бъде той да направи служебно правителство. Тоест и третият мандат да се провали, за да може нещата да отидат под негов контрол. Още повече, че това служебно правителство ще трябва да подготви президентските избори. 

- А как тези избори ще рефлектират в самите партии? 

- Различно, защото електоралният шок към тях е различен. Все пак ГЕРБ, бидейки трети мандат на власт, ще бъдат доволни, че отново са първа политическа сила. Докато БСП са в изключително тежка ситуация. Това е четвърта поредна загуба на един ръководен екип. Всяко нормално ръководство би трябвало да си подаде оставката. Знаем каква е западната традиция, когато едни избори се изгубят, лидерите си подават оставката, защото поставят партията, която ръководят, в неблагоприятна позиция. А тук вече виждаме - това се случва за четвърти път. 

Ситуацията е много трудна за разплитане. Би могло да се направи дясноцентристко мнозинство. Примерно ГЕРБ, "Има такъв народ" и ВМРО, но това значи някакви невероятни компромиси. "Има такъв народ" изрично подчертават и обещаха на избирателя, че няма да се коалират с бивши управляващи партии. Ако вместо "Има такъв народ", е ДПС, това също ще е много тежък компромис от страна на ГЕРБ и ВМРО и ще ги обрече за в бъдеще. От друга страна, ако четири партии - било с мандата на БСП и с Мая Манолова, биха могли да го докарат до над 120 депутата, но и това ще е коалиция "орел, рак и щука". Толкова са различни, толкова са разнопосочни. На теория може да стане на базата на един по-кратък живот, на един хоризонт от една година напред примерно. Но при всички положения ще носи негативи и препятствия пред това да се справят и да има някаква стабилност в страната. 

Ако се отиде към служебно правителство, следващите парламентарни избори може да изпреварят и президентските избори. Ако се отиде към вариант да бъде сглобена някаква такава коалиция, то по-вероятно е тя да бъде лявоцентристка на основа анти ГЕРБ вълна, но максимум живот от една година. Не би могло да се правят безпринципни договорки в този момент, хората са с повишено внимание. Купуването на депутати, мисля, че гражданството няма да ги позволи, защото е много лесно да бъде възбудено и да излезе на булевардите в София. 

Интересното беше, че от около месец и половина резултатите легнаха и съотношението между политическите сили не се промени.