Разлъката в коалицията беше очаквана, спираха я само външнополитически фактори, коментира социологът Васил Тончев пред Dir.bg по повод напускането на властта от ИТН. Според него предсрочните избори са сигурни още тази есен, а е твърде възможно да не мине дори актуализацията на бюджета. Анализаторът не смята, че ПП има резерви да търси необходимите гласове в ГЕРБ и ДПС, но допуска, че може да получи рамо от "Възраждане" по няколко конкретни теми - актуализацията на бюджета, избора на Бойко Рашков за шеф на КПКОНПИ и съдебната реформа по отношение на ВСС. Тончев не вярва, че депутати от партията на Слави Трифонов може да подкрепят ПП в парламента.

- Г-н Тончев, гарантирани ли са вече предсрочните парламентарни избори?

- Мисля, че да. Макар че, за да се стигне до тях, ще се мине още през няколко ситуации и усложнени процедури. Но нещата вървят натам, тъй като резервите, които има сегашното мнозинство да продължава да бъде мнозинство в парламента, са твърде крехки и твърде условни.

- Какви са сценариите оттук насетне, както ги виждате Вие?

- Първо, разбирателство между "Има такъв народ" и "Продължаваме промяната", като виждаме и тона, който са подели лидерите, не вярвам да се случи. Изобщо спойката, която беше на това мнозинство, това беше спойката Анти-ГЕРБ и срещу предишното управление, която мисля, че се разпука, макар и не изведнъж. Беше готова да се разложи тази коалиция, но външни обстоятелства, най-вече войната в Украйна, инфлацията, принуждаваха управлението да продължава да се държи. Но очевидно вече са преминати тези червени линии и нещата вървят към разлъка.

- Откъде биха могли да си набавят необходимите 12 депутатски гласа управлващите в малцинство?

- Два са вариантите - единият е да има споразумение с част от депутатите на ИТН, евентуално там да има разцепление, за каквото досега не съм чувал, няма индикации. И другият е за някакви спешни мерки в краткосрочен план премиерът да си осигури гласовете на "Възраждане". Това са резервите. Не очаквам да има някакво разклащане в ГЕРБ или в ДПС. 

- Вие допускате, че може да има пробив точно при "Възраждане"?

- Да, разбира се, по отношение на някои неща - примерно, избирането на Бойко Рашков за шеф на КПКОНПИ.

- Да, това е другият проблем. Премиерът беше категоричен, че Рашков ще оглави КПКОНПИ, но ние знаем, че тази фигура се избира от парламента, а ПП, ДБ и БСП нямат достатъчно гласове?

- Да. И както разбираме сега, ИТН просто са спирали тази номинация. Но това би могло да се прокара, както и по темата за ВСС. Някои такива неща биха могли да се решат.

- Докога ще продължи тази агония, за да стигнем накрая пак до предсрочни избори?

- Според мен процедурата на разпад ще бъде бърза и ще се отиде към предсрочни избори. И това ще стане през есента, тъй като процедурата изисква да се мине през служебно правителство, а в това време трябва да се случат и две много важни неща - едното е овладяване на вълната на инфлацията. Поне там параметрите трябва да станат ясни. И другото е войната в Украйна да приключи и тук да се движат проблеми като тези как ще бъдат доставяни енергоносителите, суровини и така нататък.

- Преди това обаче трябва да мине актуализацията на бюджета, която беше поводът ИТН да си тръгнат.

- Точно това е в центъра на скандала. Така че, не очаквам да мине, освен ако групата на ИТН се раздели и се разцепи, за което няма никакви индикации.

- Съмнява Ви дали изобщо и актуализацията ще мине?

- Да, това е централният проблем. Слави Трифонов иска пари да отидат за пътища, ПП иска да отидат за социални буфери. Това е всъщност спорът между двете страни. Трифонов каза, че с тез мерки инфлацията се засилва, което е така, но в същото време се подкрепят и социално слабите.

- За Вас това очаквана разлъка ли беше, или изненадващ ход на ИТН?

- Да, да очаквана беше. Според мен само външнополитическите фактори забяваха нещата. Имаше много ясни индикации от страна на ИТН, че не желаят да продължат и да останат, че възнамеряват да развалят  управлението и просто вече нещата стигнаха до своята кулминация.

- А очаквате ли и БСП да напуснат, те имат пленум в края на седмицата? Кирил Петков заяви днес, че ма подкрепата на социалистите и на ДБ.

- Не, там не се усеща никакво напрежение. Аз мисля, че и ДБ, и БСП, въпреки идеологическите си различия, влзоха в много по-дългосрочна перспектива на присъствието си във властта. От тхна страна няма проблем да продължат да работят с ПП.

За мен загадката е да видя дали "Възраждане" ще подкрепи това мнозинство от гледна точка на някои кризисни мерки и решения, като за шеф на КПКОНПИ, като за избор на ВСС и актуализацията на бюджета, след което вече ще се отиде към нова процедура и нови избори.