И тримата са обединени от жажда за власт: президентът на САЩ Доналд Тръмп, който току-що бе утвърден на поста, китайският партиен и държавен лидер Си Цзинпин и руският президент Владимир Путин.

Докато Путин отслаби икономиката си заради агресивната война в Украйна и се изолира в международна изолация, комунистическата партия на Си Цзинпин заплашва островната демокрация Тайван с анексиране и се опитва да разшири влиянието си в Южнокитайско море. Междувременно Доналд Тръмп преименува Мексиканския залив на Американски залив - и публично спекулира с възможността да поеме контрола над Канада, Гренландия и Панамския канал.

Кой от тримата ще бъде най-едрата риба в световната политика в бъдеще? Трима експерти дават отговор на този въпрос пред "Тагесшпигел".

Трима алфа-самци в битката за световна власт

Клеменс Х. Фишер (професор по международни отношения и геополитика в Кьолнския университет)

Резкият Тръмп залага на екшъна; тихият Си залага на времето; студеният Путин залага на своята армия.

Украйна обединява тримата. Тръмп играе с икономическата карта, за да избегне военно участие. Путин разчита на математиката на войната, докато успява по-добре да замества загубите. За Си Украйна е образец за реинтеграция на Тайван.

И тримата си приличат, противопоставят се на правата на малцинствата, смятат военните операции за легитимно средство и не се притесняват да отправят сериозни заплахи към опонентите си. Путин и Тръмп трябва да приключат войната заедно или ще загубят лицето си.

Тихият Си е малко по-различен: той ръководи страната си с железен юмрук, купува благоразположението на другите и наблюдава. Заради зависимостта си Путин не е заплаха; Си очаква от Тръмп не военна а икономическа, а не военна намеса.

Тръмп ще бъде запомнен като човек, който разделя, а не като този, който е довел Америка до някогашното ѝ величие. Путин може да разшири Русия, но е зависим от добрата воля на Китай и от военната сдържаност на САЩ. Остава Си. Той води Китай по дългия път към икономическо световно лидерство, а това е истинската сила.

Ако САЩ направят погрешен завой, това може да бъде Си

Карло Масала (експерт и професор по международна политика във Федералния университет на въоръжените сили в Мюнхен)

Все още не може да се даде категоричен отговор на въпроса кой ще бъде най-могъщият човек в света в бъдеще. Това, което вече можем да кажем, е, че следващите четири години ще се характеризират именно с този конфликт.

В интерес на Америка е да предотврати или забави възхода на Китай, който ще се превърне в сила, равна на САЩ. А целта на Китай е да се превърне в такава сила и да сложи край на глобалното господство на САЩ.

Доналд Тръмп може да се опита да отслаби Китай икономически чрез търговска война. Неговата администрация обаче пропуска факта, че търговските войни могат да постигнат краткосрочен успех, но в дългосрочен план те обикновено са пагубни за онези, които ги започват.

Ако през следващите четири години САЩ следват погрешна стратегия спрямо Пекин, отговорът на въпроса за най-могъщия човек в света през 2029 г. може да бъде Си.

Тръмп е в най-високата точка на своята власт

Ричард Фонтейн (изпълнителен директор на Центъра за нова американска сигурност (CNAS) във Вашингтон)

В момента Доналд Тръмп е най-високата точка на своята мощ. Той разполага с най-голямата икономика и най-мощната армия в света. Той отново пое президентския пост, а партията му контролира и двете камари на Конгреса и има мнозинство във Върховния съд.

Световните лидери бързо се адаптират към новото американско ръководство и обмислят как най-добре да се оправят със завръщането на Тръмп в Белия дом.

Владимир Путин, от друга страна, управлява една разклатена, отслабваща Русия. Москва може да сее насилие и раздори, но не предлага почти никаква положителна визия. Си управлява Китай, чиито военни и други форми на сила са във възход, но който страда от икономически и демографски проблеми. И двамата лидери имат партньори в лицето на Иран и Северна Корея.

Новият президент няма да бъде толкова силен завинаги и действията му днес ще определят бъдещето. Съединените щати могат да се похвалят с приятелски настроени съседи и десетки силни съюзници. Да се надяваме, че Тръмп ще ги запази такива.