БСП и ГЕРБ се разбраха, но не за кабинет, а да отложат либерализацията на тока за бита
"Това не беше среща за правителство", каза Атанас Зафиров след срещата с Бойко Борисов, провела се при закрити врата
ГЕРБ и БСП не са обсъждали общо правителство, а си говорели по политики и се разбрали да отложат с една година либерализацията на цените на елекрическата енергия за битовите абонати. Вратата обаче за още разговори остава отворена. Това казаха социалистите след срещата в стаята на първия мандатоносител в НС. Разговорите се състояха на закрито за медии.
Вчера от ГЕРБ обявиха, че започват срещи, на които ще обсъждат общи политически действия и канят най-напред БСП и ИТН.
Разговорите от страна на ГЕРБ този път се водят лично от председателя на партията Бойко Борисов, а от страна на "БСП - Обединена левица" влязоха и представители на коалицията, в лицето на Румен Петков и Андрей Вълчев, освен временният председател на БСП Атанас Зафиров, съпартийците му Борислав Гуцанов, Драгомир Стойнев, Кирил Добрев, Иван Иванов и Манол Генов.
Заедно с Борисов от другата страна на масата седнаха Томислав Дончев, Рая Назарян и Росен Желязков. От БСП не казаха дали е искана тяхната подкрепа за кандидатурата на Назарян за председател на НС.
"Оставяме отворена вратата за допълнителни разговори. Тази среща беше необходим разговор, който отговаря на очакването парламентарните сили да водят политически диалог. Това не беше среща за правителство. Говорихме по теми, националноотговорни, и теми, които вълнуват българското общество", каза временният председател на БСП Атанас Зафиров.
Той посочи, че днешният разговор е бил по политики, за необходимост от легитимност при попълването на регулаторите и съдебните органи. Изтъкнали още своите приоритети в новия бюджет. "По-скоро стартирахме този диалог с уговорката, че това е начало на такъв тип диалог", уточни Зафиров, като припомни, че традиционно през годините с ГЕРБ са били на антагонистични позиции.
"Постигахме съгласие да отложим с една година либерализацията на енергийните цени с една година", съобщи Драгомир Стойнев. Той обясни, че тъй като няма модел за защита на енергийно бедните хора, от ГЕРБ "ще подкрепят нашата законодателна инициатива, за да бъде гарантирано спокойствието на българските граждани".
"Реформи се правят с диалог. Бюджет се приема с диалог. Влязохме със самочувствието, че БСП е политическа сила с най-голям опит", коментира Зафиров след срещата.
Той уведомил още ръководството на ГЕРБ за инициативата на левицата за отмяна на последните промени в Конституцията, които отнеха възможността на президента да излъчва служебен кабинет. От БСП изтъкнали още социалните ангажименти, които ще отстояват при приемането на Бюджет 2025, както и гарантирането на енергийната сигурност. Наред с това поискали печалбите на банките да бъдат обложени.
"Свръхпечалбите на банките трябва да бъдат обложени с данък. България печели 100 млн. от концесиите. Не трябва да има такса, а данък, за да се увеличат приходите за бюджета минимум пет пъти. Всичко, което се добива от подземните богатства в страната, също трябва да бъде обложено с данък. Така ще можем да гарантираме всички социални придобивки в Бюджет 2025", коментира и Борислав Гуцанов, който се очаква да стане съпредседател на ПГ на левицата заедно със Зафиров.
Лидерът на АБВ Румен Петков пък добави, че са заявили ясно позицията си, че изборът на главен прокурор и председател на ВАС трябва да бъдат реализирани от органи, които са в редовен мандат.
Преди ден Борисов заяви, че предприема първите совалки с БСП и ИТН , за да прецени след това дали ще последват и разговори с ПП-ДБ.
"Виждам една конструкция, която може да работи между ИТН, БСП - Обединена левица и ПП-ДБ". И в зависимост от това, което се договорим, или не се договорим, след това ще процедираме и за разговор с колегите от ПП-ДБ. Оставяме ги последни, защото те много ясно са си сложили "червените линии", заяви вчера Борисов.
Лидерът на ГЕРБ изпрати по мейла на ПП-ДБ и своето предложение за четворна коалиция с участието на всички, без двете крила на ДПС, МЕЧ и "Възраждане". От ПП-ДБ пък отвърнаха, че продължават да държат на подписа му под декларацията им за "санитарен кордон", която не включва само правителство без Делян Пеевски, а и попълване на регулаторите с изтекъл мандат и антикорупционно законодателство.