САЩ vs. Иран - докъде ще се покачи градусът на напрежението
Въоръженият сблъсък между двете държави не е химера
Има реална опасност от въоръжен сблъсък между САЩ и Иран. Предупреждението на германския експерт Гидо Щайнберг и бе отправено още в края на юни, когато започна истинска Игра на дронове. По думите на именития анализатор на Близкия изток, ако ескалацията продължи - военен сблъсък се очаква преди края на мандата на американския президент Доналд Тръмп.
Вече няколко месеца САЩ и Иран се надиграват с дронове, пленяват танкери и си прехвърлят топката кой стои зад поредица атаки срещу петролното производство. Всичко започва през май, когато САЩ изпратиха способни да носят ядрено оръжие бомбардировачи "Б-52", изтребители, самолетоносач и допълнителни войски в региона заради, както казаха, заплахите от Иран. Загадъчни взривове избухнаха на петролни танкери близо до Ормузкия проток.
Последваха съгласувани нападения с дронове, първо от подкрепяните от Иран бунтовници хуси в Йемен. Големи нападения бяха извършени срещу петролната инфраструктура на кралството - едно срещу важния тръбопровод "Изток-Запад", другото срещу обект навътре в пустинята Руб ал Хали на Арабския полуостров.
Саудитска Арабия веднага свърза нападенията с отдавнашния си близкоизточен съперник Иран. Макар че Иран отрича да въоръжава хусите, Западът и експерти на ООН казват, че дроновете, използвани от бунтовниците, наподобяват модели, използвани от Ислямската република.
Преди 5 дни нападение с дронове подпали най-голямата саудитска петролна рафинерия. Голям пожар е избухна в огромния нефтопреработвателен комплекс на саудитската петролна компания "Арамко" край източния град Абкаик. Огънят е предизвикан от нападение с дронове. Местните власти заявиха, че пожарът е под контрол. Пожар имаше и в нефтено находище. Саудитските власти не посочват кой може да стои зад атаките.
Напрежението в района е голямо след нападенията през юни и юли срещу петролни танкери във водите на Залива, за които Рияд и Вашингтон обвиняват Иран. Техеран отрича тези обвинения. Йеменските бунтовници хуси, подкрепяни от Иран, също предприеха миналия месец въздушни удари с дронове през границата по петролното находище Шайбах. Някои от тези атаки също причиниха пожари, но не прекъснаха производството.
Как започна всичко?
20 юни 2019 г. - Иран съобщи, че е свалил американски разузнавателен дрон. От Корпуса на стражите на ислямската революция (КСИР) поясниха, че безпилотен летателен апарат в провинция Хормозган в Южен Иран. Според изявлението, американският дрон Global Hawk е свален от военновъздушните сили на КСИР в района на Кухе Мубарак в провинция Хормозган, след като е нарушил въздушното пространство на Иран.
21 юни 2019 г. - Революционната гвардия на Иран е можела да свали и разузнавателен самолет P-8, придружавал сваления над Персийския залив дрон, съобщава Амирали Хаджизадех, който оглавява въздушното подразделение на гвардията.: "С американския дрон в региона имаше и американски самолет Р-8 с 35 души на борда. Самолетът също влезе във въздушното ни пространство и можехме да го свалим, но не го направихме.", казва той. Размяната на реплики между Техеран и Вашингтон ескалира след информацията, че иранска ракета е свалила американски безпилотен самолет. Двете страни спорят помежду си дали това се е случило в иранско (според ислямската република) или в международно въздушно пространство, както твърдят САЩ. В отговор президентът на САЩ Тръмп оповести, че отменя авиоудар по Иран. Започва обаче обсъждане за налагането на още по-сериозни санкции срещу Иран. Санкциите на САЩ, разбира се, са насочени срещу цялата иранска икономика, но са "наострени", така да се каже, срещу основната индустрия, енергетиката. Целта им е да се намали износът на ирански енергийни ресурси до 14 млрд. долара. Преди въвеждането на първите тежки санкции срещу иранската петролна индустрия през ноември миналата година и отмяната на разрешителни за закупуване на ирански петрол за осем страни през май тази година, петролът и газовия кондензат внасяха в бюджета най-малко 30 млрд. долара годишно. Минстерството на финансите на САЩ забрани на компаниите да търгуват с най-голямата нефтохимическа компания на Иран - компанията за петролни индустрии в Персийския залив, като обясни, че тя е свързана с Корпуса на стражите на ислямската революция (КСИР).
25 юни 2019г. - Ирански рибари са откриват фрагменти от сваления от Ислямската република американски безпилотен самолет. Това заяви иранският посланик във Великобритания Хамид Баейдинеджад в Twitter. Той публикува съобщението си в социалната мрежа заедно със снимка на мъж, който стои до рибарска лодка и до нещо, което изглежда като парче метал с лого на военновъздушните сили на САЩ. Иран заяви, че безпилотният самолет е свален над ирански териториални води, докато представители на Вашингтон казаха, че това е станало над международни.
26 юни 2019г. - Техеран е готов при нужда да стреля отново срещу американски безпилотни устройства, ако те се появят и заплашат сигурността на ислямската република, обяви командирът на Военноморските сили на Иран адмирал Хусейн Ханзади. Той каза, че противникът в лицето на САЩ вече знае за възможностите на Техеран да отговори на всяко нарушение на въздушното пространство. Коментарите му следват свалянето на американски дрон , довело до ескалация на напрежението между двете държави. Американският президент Доналд Тръмп авиоударът, който е отменил, е можел да доведе до 150 жертви, а ирански военни обясниха, че са можели да свалят самолет с 35 души на борда в отговор.Според американски медии е последвала мащабна американска кибератака срещу ислямската република.
28 юни 2019 г. - Администрацията на Тръмп продължава да прилага "максимален натиск" върху ислямската република, за да задуши икономиката й и да принуди иранските лидери да приемат нови условия от Вашингтон, поставени след едностранното му оттегляне от ядреното споразумение от 2015 г. Техеран от своя страна e захвърлил "стратегическото търпение" да изчака мандатът на Тръмп да свърши и покачва нивото на агресия. Включително със заплахата да отприщи вълна от бежанци и наркотици към Европа, като разхлаби сигурността по границата си с Афганистан. Без изгледи за преговори и дипломатически изход от ситуацията, заплахата от нова война в Близкия изток, разпалена от грешна преценка от американска страна или прекомерно покачване на залога от Иран, е съвсем реална.
2 юли 2019 г. - Началникът на комисията на иранския парламент по ядрените въпроси Моджтаб Зонур заяви, че в случай на нападение от страна на САЩ, Техеран ще унищожи Израел. "Ако САЩ ни нападнат, на Израел ще му остане половин час живот", заяви той, цитиран от агенция Mehr. Зонур също така нарече заявлението на американския президент Доналд Тръмп за отмяна на удар по Иран десет минути преди атаката "политически блъф". Парламентаристът отбеляза, че Иран има внушителна военна мощ. Според него, съветниците на американския президент разбират,че евентуално нападение срещу Ислямската република ще завърши с поражение. Зонур добави, че всички 36 военни бази на САЩ в региона се намират под наблюдението на Техеран.
18 юли 2019 г. - САЩ свалиха ирански дрон над Ормузкия проток. Американският президент Доналд Тръмп обяви, че боен кораб на Съединените щати е свалил безпилотен апарат, представлявал заплаха за плавателния съд. Дронът прелетял на по-малко от 1000 ярда (малко над 910 м) от десантния кораб USS Boxer и той предприел "отбранителни действия". След инцидента и други трябва да осъдят ислямската република, за да няма заплаха за цивилните и военни съдове в района, нито за екипажите им. "Това е последното от много провокативни и враждебни действия на Иран срещу плавателни съдове в международни води. САЩ си запазват правото да защитят военните, обектите и интересите си и призовават всички страни да осъдят опитите на Иран да наруши свободата на корабоплаването," каза. Вашингтон обвинява Техеран за атаки срещу поне шест танкера в района от май насам.
В отговор Иран обяви, че танкер за контрабанда на петрол е задържан. САЩ поискаха той да бъде освободен.
19 юли 2019 г. - Иран се подигра на САЩ, като заяви, че американците са свалили свой собствен дрон. Заместник-министърът на страната Абас Аргачи заяви, че Иран не е загубил нито един свой безпилотен летателен апарат нито в Ормузкия проток, нито другаде. Иран излъчи кадри, опровергаващи твърденията на Тръмп за свален ирански дрон.
22 юли 2019 г. - Иранската армия предупреждава САЩ, че най-малката атака на територията на страната ще има опустошителни последици за американските интереси в региона. Службите за сигурност на страната съобщават за арестувани 17 заподозрени, някои от които осъдени на смърт. Те са част от обезвредена шпионска мрежа на ЦРУ. Някои от тях са вербувани, хванати във "визовия капан", заложен от ЦРУ за иранци, искащи да пътуват в САЩ. Ислямската република е извършила операцията в сътрудничество с "чуждестранни съюзници", без да посочи някоя държава.
27 август 2019г. - Иран иска отмяна на всички наложени от САЩ санкции, заяви президента Хасан Рохани. В противен случай няма никакво намерение да води преговори с Америка. Думите му идват след изказване на Тръмп, в което заяви готовност да се срещне с Рохани, за да се сложи край на спора около иранската ядрена програма. Войната с дронове е в разгара си и обхваща от обширните пустини на Саудитска Арабия до гъсто населените квартали на Бейрут,съобщават световните агенции. Привлекателността на тези летателни апарати, при които няма риск за пилотите и които могат да бъдат достатъчно малки, за да избегнат системите за противовъздушна отбрана, стимулира бързото им използване в момент, когато Иран и САЩ водят кампании за максимален натиск. Със зачестяването на тези удари се увеличава опасността от нежелано изостряне на напрежението. След свалянето на американския дорн през юни, израелски самолети профучаха над Бейрут.Няколко часа преди това Израел загуби два дрона. Това увеличи опасността от по-голям конфликт между Израел и ливанската въоръжена групировка Хизбула. Ден по-рано беше нанесен друг удар с дрон срещу подкрепяни от Иран паравоенни сили в Ирак, при който беше убит един командир, а друг беше ранен, казаха членове на групировката. Непосредствено след това не стана ясно кой е нанесъл удара. Израел запази мълчание, а американски служители, свързали удара с Израел, не казаха дали в него са участвали дронове. На фона на тази изострена ситуация иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф изненадващо пристигна на срещата на върха на Групата на седемте във Франция по покана на френския президент.
14 септември 2019 г. - Производството на петрол в Саудитска Арабия беше тежко ударено от атаки с дронове върху две големи нефтени рафинерии, управлявани от държавната компания "Арамко". Нападенията са намалили производството с пет милиона барела на стойност около 300 млн. долара - почти половината от дневния добив на най-големия производител на нефт в света. От "Арамко" твърдят, че пожарите в двете засегнати съоръжения са "поставени под контрол" Щетите вероятно се отразиха пагубно на цените на петрола. Заплахата от нови нападения остава.
В последните дни американският президент Доналд Тръмп обяви, че доказателствата сочат Иран като виновник за атаките, принудили Саудитска Арабия да свие наполовина петролното си производство. Часове по-рано американското правителство разпространи сателитни снимки и цитира разузнавателни данни, според които Иран - отричащ подобна роля - стои зад атаките. За тях поеха отговорност йеменските бунтовници хути.
Коментарите на Тръмп последваха предупреждение, че САЩ са в готовност да реагират, ако Саудитска Арабия също съзре иранско участие, но без да навлиза в подробности.
Междувременно в Анкара иранският президент Хасан Рохани заяви, че "народът на Йемен упражнява правото си на самозащита" и атаката е "реципрочен" отговор на дългогодишни репресии. Пред американски медии неназовани представители на властите казаха, че според собствената им оценка в атаката са използвани и ирански крилати ракети - около дузина, но според някои оценки "над две дузини".
Анализаторът на Близкия Изток Гидо Щайнберг заяви в предаване на Дойче Веле, че светът трябва да се готви за въоръжен конфликт между САЩ и Иран. По неговите думи, ако ескалацията на конфликта продължи със същите темпове както през последните два месеца, ще станем свидетели на военен сблъсък.
"Опасността не е по-голяма, отколкото беше преди шест седмици. Все пак тя съществува, защото Иранската революционна гвардия, която, според мен, е отговорна за нападенията, очевидно иска напрежението да ескалира. Иран иска да покаже, че няма да се поддаде на силния американски натиск, на който той е подложен. Това са най-радикалните елементи от иранския военен елит, които се борят срещу Израел, саудитците и други регионални сили от вече почти 15 години. Тяхното послание гласи: ние сме тук и ако вие - САЩ, Саудитска Арабия, ОАЕ - решите да ни нападате, ние можем да блокираме напълно движението на кораби през Ормузкия проток. Да, трябва. Може да е просто съвпадение, че това сега се случва в Оманския залив, в Персийския залив или в Ормузкия проток. Но има и нещо друго: иранците поставиха на европейците ултиматум да им предоставят възможности за подобряване на икономическата ситуация в страната, или в противен случай те могат да подновят обогатяването на уран след 7 юли. Ако това се случи, тогава можем да очакваме война", смята експертът.
Американският държавен секретар Майк Помпейо нарече нападението срещу саудитски петролни съоръжения "акт на война" от страна на Иран в навечерието на срещата със саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман.
Саудитска Арабия показа остатъци, които според нея са от ирански дронове и крилати ракети, използвани при въздушната атака срещу саудитските петролни съоръжения през уикенда, и каза, че това са "неоспорими" доказателства за иранската агресия.
Министерството на външните работи на Русия осъди решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да засили санкциите срещу Иран заради атаките срещу саудитски петролни инсталация, като заяви, че те няма да решат нищо.
Развоят на събитията зависи от разследването на Международна група следователи, с подкрепата на ООН. Те трябва да установят извършителите на нападенията срещу петролни обекти в Саудитска Арабия.
Председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Джоузеф Дънфорд потвърди вчера пред журналисти, че Централното командване на въоръжените сили на САЩ /СЕНТКОМ/ е изпратило в Саудитска Арабия криминалисти, които да помогнат на местните власти в "оценката на атаките" срещу петролните обекти на кралството. Генералът добавил, че в Пентагона се разработват възможни варианти за отговор, включително военни, икономически, политически и дипломатически мерки.