Руските медии цитират неназован източник в неделя, че Украйна е близо до изграждането на ядрено оръжие "мръсна бомба" на базата на плутоний, въпреки че източникът не цитира никакви доказателства, предаде Ройтерс (Reuters).

Агенциите ТАСС, РИА и Интерфакс цитират в неделя "представител на компетентен орган" в Русия, който каза, че Украйна разработва ядрени оръжия в разрушената атомна електроцентрала в Чернобил, която беше затворена през 2000 г.

Източникът твърди, че Украйна е получила плутоний с необходимото качество за разработването на ядрени оръжия от чужбина - със съдействието на САЩ.

Правителството на Украйна заяви, че няма планове да се присъединява отново към ядрения клуб, след като се отказа от ядрените си оръжия през 1994 г. след разпадането на Съветския съюз.

Руският президент Владимир Путин разпореди нахлуване в Украйна на 24 февруари с цел "демилитаризиране" и "денацификация" на нейния прозападен съсед и предотвратяване на присъединяването на Киев към НАТО, отбеляза Ройтерс. Западът, отхвърляйки тази обосновка като претекст, отговори със сурови санкции срещу Москва и тежка военна и друга помощ за Киев.

Малко преди инвазията Путин каза в изпълнена с оплаквания реч, че Украйна използва съветското ноу-хау, за да създаде свои собствени ядрени оръжия и че това е равносилно на подготовка за атака срещу Русия.

Ето какво съобщи ТАСС, като се позова на неназования източник. 

Украйна получи плутоний с необходимото качество за разработването на ядрени оръжия от чужбина, има всички основания да се смята, че това не стана без участието на Съединените щати. 

"За да се ускори тази научноизследователска и развойна дейност, плутоний с необходимото качество е получен от чужбина в началния етап. Според наличната информация САЩ вече са прехвърлили този материал на своите партньори. Има причина да вярвам, че и в "украинския случай" това е станало не без участието на Вашингтон", каза източникът.

Той подчерта, че според Службата за външно разузнаване на Русия разработките за създаване на ядрено взривно устройство, което по-късно може да се използва при проектирането на ядрени бойни глави, се извършват в Украйна "както в ураново, така и по плутониево направление". "Научната общност на Украйна има достатъчно компетентност за създаване както на ядрени взривни устройства от типа "имплозивни", така и от типа "оръдия". Киев може тайно да придобие и технологии за центробежно обогатяване на уран и лазерно отделяне на изотопи от Запада", добави събеседникът на ТАСС.

Източникът твърди, че ключова роля в създаването на ядрени взривни устройства е възложена на Националния научен център "Харковски физико-технически институт", "тъй като наличната там експериментална база дава възможност за провеждане на широк спектър от изследвания върху ядрени материали, включително касетите с отработено ядрено гориво, които биха могли да се използват за производство на оръжеен плутоний." "В същото време отделът по неутронна физика на ХФТИ извърши изчисления на критичността на ядрените реактори, които са приложими и в областта на ядрените оръжия. Съдействие на Центъра при разработването на методи за разделяне на изотопи на ядрените материалите е предоставено от специализирани структури на Националната академия на науките на Украйна, по-специално от Института за ядрени изследвания и Института по органична химия", каза източникът.