"Не може площадни герои да управляват здравеопазването, които на втория ден след взимането на властта да искат да правят промени. Здравеопазването е много консервативна система, която надгражда с иновации в отделните специалности. Ако трябва да се правят промени, то трябва да се преработят 4 закона, между които да има синхрон, и да се изпълняват безукорно: Закон за здравето, Закон за лечебните заведения, Закон за НЗОК и Търговския закон."

За проф. д-р Петко Минчев медицината не е просто наука и практика, а цялостен организъм, който зачева от благородните намерения за един по-здрав свят и чието ембрионално развитие се заражда още в студентския аудиториум. Създател на специалност Детска пулмология и фтизиатрия и на Българска асоциация детска пулмология, на която е председател, през доайена на българската педиатрична пулмология преминават в подготовка над 120 специализанти, които попиват не само от безпрецедентните му знания, но и от високия му лекарски морал. Откровен и логичен, с тънко чувство за сарказъм, воден от нивото на собствения си критерий за висок професионализъм, проф. Минчев оголва до нерв родното здравеопазване и сочи грешките и пропуските не с пръст, а с решения.

"България е уникална за света, защото има едноличен търговец лекар. ЕТ точка доктор? Не! Това не е възможно! Здравето не е стока."

Може ли една каса да задоволи всичките 400 болнични заведения и редно ли е хората да плащат различни здравни осигуровки, а да получават еднакви медицински услуги? Отговорите ще намерите във видеото.

"Пациентът е свещена фигура. Цялото здравеопазване трябва да е към него. Здравето на пациента е национална сигурност" - кратко и ясно. Защо обаче репутацията на българския лекар се промени с времето? Проф. Минчев обяснява сложния механизъм на промяната чрез нарояването на медицински университети, които нямат научен обмен помежду си, занижаване качеството на обучителния процес и критериите за оценяване, ниското заплащане на специалистите и много др.

"Този пиетет към хабилитация доведе до задоволяването на капризите на дълбоко комплексирани хора с болезнен егоцентризъм. Държавата трябва да инвестира в началното и средното образование. Не е нужно да си висшист, за да си добър специалист." За спецификата на медицинската професия проф. Минчев има особено мнение: "Фундаментът в медицината става в университетското студентското обучение. Ако за шестте години следване пропуснеш 6 дни, от тебе доктор няма да стане".

Разговорът продължава с липсата на национална политика относно специфичните нужди на страната ни от определени специалисти и изтичането на медицински кадри зад граница, което детският пулмолог определя като "загуба на средства".

Изчезва ли туберкулозата или се възобновява? В 100-годишнината от създаването на БЦЖ-ваксината съвсем отговорно трябва да си зададем този въпрос. "Започва да се създава резистентност на туберкулозата, а нямаме създадени нови лекарства срещу нея. Това са сериозни неща, които не могат да се подценяват. Бумерангът се връща и то болезнено."

Кои са изчезващите специалности и с какво трябва да се гордее България, можете да разберете във видеото.

 

 

ИЗБРАНО