Отсяване на ценното от шума, написано възможно най-добре: Ивайло Станчев за чистата журналистика
Главният редактор на "Капитал" е новият член на журито в конкурса Web Report, който се провежда за осма поредна година
Осмото издание на конкурса за чиста журналистика на Dir.bg - Web Report, вече събира (до 18 април 2025 г.) материалите на онези автори, които извеждат на преден план водещите принципи в професията - боравене с факти, разказни по интригуващ начин с професионализъм и без внушения. Възможно ли е на фона на заливащата ни пропаганда да изведем в чист вид информацията, за да е полезна тя на аудиторията, която от своя страна безкритично да се довери?
Попитахме това един от новите членове в журито на конкурса - Ивайло Станчев. С близо 20-годишен опит в медиите, днес той е главен редактор на "Капитал", където отговаря за съдържанието и за развитието на нюзрума. "Фокусирайте се върху важните неща", казва той на младите колеги, които тепърва ще трябва да отсяват истинското от фалшивото, устойчивото от шума на злободневието.
"Истинското предизвикателство, пред което сме изправени, е да различим коя информация е ценна и коя е просто шум", казва Станчев и дава за пример изследване от миналата година, според което "днес получаваме толкова информация за ден, колкото през 80-те е за една година". Иначе казано "за месец трябва да се справим с толкова данни, доклади, новини, анализи, проекти, колкото преди са се струпали за цялата професионална кариера".
При положение, че журналистите днес са изправени пред това огромно предизвикателство и то е само едно от многото, е обезкуражаващо за Станчев, когато вижда "отбиване на номера при писането на текстове", или когато наблюдава "повърхностна работа, която сваля нивото на цялата журналистика".
Той негодува и срещу това, че напоследък "всичко в обществено-политическия живот стана лично и се свежда до името на човека, а не до принципния въпрос дали нещо е нередно, дали има нарушение или пък корупция".
Още за непреходното в журналистиката, кога тя е едновременно чиста и впечатляваща и какво би посъветвал своето младо аз, ако можеше да го направи от гледната точка на днешния си опит, говори Ивайло Станчев:
С каква идея и нагласи започнахте да се занимавате с журналистика?
Преди повече от 20 години, когато се записах в първия курс "Журналистика и масмедии" в УНСС нямах ясна представа с какво точно се захващам. Но знаех, че искам да работя с информация, да разбирам процесите и да анализирам какво се случва в средата, в която живеем. Същото продължава да ме мотивира и днес, въпреки че през годините журналистиката и като професия, и като бранш много се промени.
От гледна точка на опита Ви днес какво бихте казали на своето Аз, ако тепърва прохожда в професията?
Предполагам същото, което казвам и на младите колеги, които сега навлизат в професията: бъдете любопитни, търсете фактите и ги проверявайте по няколко пъти, фокусирайте се върху важните неща. Трябва да се подхожда отговорно при създаването на журналистически материал, като имам предвид това, че името ти стои там и трябва да направиш така, че написаното да е най-доброто възможно.
Все по-често забелязвам едно неглижиране и едва ли не отбиване на номера при писането на журналистически текстове, което понякога е демотивиращо. И тук въобще не говоря за автоцензура, за натиск или ограничения - просто повърхностна работа, която обаче сваля нивото на цялата журналистика.
Какво за Вас означава чиста журналистика?
На първо място такава, при която се спазват основните принципи - информацията да се предава в цялост, без внушения, да са потърсени засегнатите страни и да се отстояват принципните позиции по темата, без значение кой в каква роля е. Напоследък всичко в обществено-политическия живот стана лично, всичко се свежда до името на човека, а не до принципния въпрос дали нещо е нередно, дали има нарушение или пък корупция.
За първа година сте част от журито на конкурса за чиста журналистика на Dir.bg Web Report. Какво трябва да съдържа една разработка, за да Ви впечатли и да я отличите в конкурса?
Първо благодаря за поканата да се включа като част от журито. Наистина ми е интересно да видя всички кандидатури, още повече, че преди години и аз съм участвал в този конкурс.
Най-важното е материалът да бъде завладяващ - да ме ангажира достатъчно, че да го изгледам, изслушам или прочета докрай. Но е въпрос и на тема, доколко значима е тя, какъв ефект предизвика, колко трудности е имало при развиването ѝ. Това последното, смея да твърдя, че от личен опит мога добре да преценявам. И както вече казах - да е професионално направена, а не повърхностно.
Между другото в повечето журналистически конкурси не се споменава името на редактора, който е помогнал даденият материал да изглежда във вида, в който е публикуван. А той има голяма роля - дефинира тезата заедно с журналиста, дава идеи как да се разкаже историята, често добавя от себе си тънки детайли, които в крайна сметка правят материала това, което виждаме. Журналистиката е отборна игра и качественият материал рядко е заслуга само на един човек.
Кой беше последният журналистически материал, който Ви впечатли?
Изключително трудно е да се каже, тъй като всеки ден през очите ми минават десетки текстове. Но мога да отбележа разработката на Борис Митов в "Свободна Европа" за процесите в Дарик, както и разследването на моите колеги Йоан Запрянов и Николай Стоянов за пирамидата BETL.
От световните медии се сещам за статията в The New York Times, която обяснява как правосъдният министър на Тръмп иска от прокурора на Ню Йорк да спре разследването срещу кмета на града. Той не се съгласява и подава оставка, следват още шест оставки на прокурори, докато се намира един, който да изпълни заповедта, въпреки че няма законови основания за нея. До голяма степен това е също като 8-те джуджета или Петьо Еврото, само че се развива публично и все пак има някакви защитни системи в съдебната система на САЩ. Много е възможно в края на мандата на сегашната администрация те да са напълно унищожени.
Как оценявате истински важното в информационния поток, който ни залива?
Имаше едно изследване през миналата година, според което днес получаваме толкова информация за един ден, колкото през 80-те е за една година. Представете си само какво предизвикателство е това. За месец трябва да се справим с толкова данни, доклади, новини, анализи, проекти, колкото преди са се струпали за цялата професионална кариера.
Точно затова отговорът не е в достъпа до всяка информация, а до правилната. Или както имах възможността да кажа на едно събитие през есента - истинското предизвикателство, пред което сме изправени, е да различим коя информация е ценна и коя е просто шум.
И тук е ролята на журналистите е да отсеят важното от информационния поток, да помогнат на обществото да се ориентира какво точно се случва и как ги засяга. Именно последното може да е някакъв фар, който да ориентира - как дадена случка, решение, предложение и т.н. засяга хората и колко хора засяга реално. Например по-важно ли е какво са си казали Кирил Петков и Делян Добрев в парламента или че "Възраждане" отново иска да се приеме закон за чуждестранните агенти? Първото реално не засяга никого и няма особено значение за средата, в която живеем, но присъства обилно в информационния поток. Второто е малко известно на широкото общество, но реално може да промени начина му на живот и то осезаемо.
Според Вас дигитализацията на професията ни помага ѝ или я олекотява?
Без съмнение помага за по-добрата информираност, бърз достъп до данни, анализи, справки, за разпространение на новините и т.н. Но, тъй като в дигиталната ера всеки може да е журналист, да създава новини, включително фалшиви, това донякъде принизява професията и размива необходимостта например от достоверност на информацията, авторството, отговорността.
Помагате ли си в работата си с изкуствен интелект и как? И според Вас той застрашава или помага на гилдията ни?
Истината е, че преди две години бях леко скептичен доколко AI може да помага реално в работата на журналистите, но днес съм убеден, че изкуствения интелект може да е полезен. В "Капитал" вече използваме такива продукти за транскрибиране на аудио и видео съдържание, за специализирани преводи, клонирани гласове, обобщаване на статии, създаване на визуално съдържание. Имаме планове и за още много услуги, които да подобрим с AI.
Но когато става дума за всекидневната работа на журналистите, там също има изключително много приложения. И ще ви дам примери: при обобщаването на големи доклади, синтезирането на информация от големи масиви, комбинирането на данни и информация от различни източници и формати - всичко това вече се използва в практиката и помага на журналистите много по-ефективно да обработват и анализират информацията. Да не говорим колко е полезен при писането на имейли, брифове, отчети и т.н.
Бих казал, че AI е просто нов инструмент, който може да повиши продуктивността, но няма как да замени журналиста. Ние приехме вътрешни правила - AI харта за работа с изкуствения интелект и сме категорични, че във всичко винаги накрая стои човек.
Когато говорим за пропаганда, как да се предпазваме от нея - и ние като журналисти, и аудиториите ни?
В днешния свят пропагандата е повсеместна и не мисля, че може да я избегнем. Въпросът е как да се справим с нея? И тук смятам, че като журналисти винаги първо трябва да си задаваме въпроси за това кой тиражира информацията, с какви източници е тя, какви цели обслужва. Ако разберем това, после е много по-лесно да обясним на аудиторията.
Често се заблуждаваме обаче, че аудиторията сама ще различи пропагандата, но това не е така. Нашата задача като журналисти е не просто да отразяваме, а да разясняваме контекста и последствията от дадена информация.
Имали ли сте случай фалшива новина да Ви подведе?
Имам щастието да работя в медия, която е фокусирана върху анализите и обясненията, а не върху бързите новини, така че винаги имаме време да проверим дадена информация, преди да я публикуваме. Но иначе - да, случва се да попадна на нещо в интернет и ако нямам време да го проверявам, може да се окажа заблуден. Затова винаги се опитвам да проверявам източниците и да обсъждам важните теми с колеги, преди да формирам мнение.
Биография
Ивайло Станчев има близо 20-годишен опит в медиите. Кариерата му започва във в. "Банкеръ", където става отговорен редактор на икономическия отдел. От 2017 г. е част от екипа на "Капитал", където развива ресор "Енергетика", включително с най-голямата конференция за сектора в България - Energy Summit. През 2019 г. става редактор "Икономика", от 2021 г. е управляващ редактор "Политика и икономика", като заедно с това става част от екипа за развитие на дигиталния бизнес и продуктите. В началото на 2023 г. стартира като водещ месечния видеокаст "Капитал Green" за устойчив бизнес и енергиен преход.
На 1 юни 2024 г. е повишен до главен редактор на медията, отговорен не само за съдържанието, но и за развитието на нюзрума.
Ивайло Станчев е носител на редица журналистически награди като "Черноризец храбър", "Смели репортери", "Червена линия" на АКФ, Web Report, Siemens CEE Press Award, "Журналист на общините", наградата за разследваща журналистика на фондация "Радостина Константинова" и др.
За участие в конкурса Web Report
- Материалът трябва е публикуван в периода: 07.02.2024 г. - 18.04.2025 г.
- Да е публикуван на страниците на уебсайт, личен блог/влог или в официален профил на кандидата в социалните мрежи.
- Да не е участвал в предишното издание на конкурса.
- Да бъде оригинален авторски материал.
- Да бъде написан на български език, правилно, според езиковите правила на българския език.
- Да цитира коректно и достоверно информационни източници, факти, препратки, като указва кои са те.
Категориите са Общество, Истински истории, Икономика, Технологии и иновации, Култура и изкуство, Спорт, а допустими за участие са всички творби във формат на разследвания, репортажи, интервюта, коментари и анализи, очерк-портрети, фоторепортажи, видеорепортажи и подкасти.
Web Report се организира с официалната подкрепа на Съюза на българските журналисти.
Партньори на проекта са: Dundee Precious Metals, A1 и Филип Морис България.
Медийни партньори са БТА, БНТ, БНР, bTV Media Group, NOVA Broadcasting Group, Bulgaria ON AIR, Investor Media Group, Darik.bg и Дарик Радио, OFFNews.bg, списание "Мениджър", 3eNews, телевизия ММ и агенция "БулФото".
НАЙ
Лимузина от автопарка на Путин избухна в пламъци след експлозия в центъра на Москва
Самолет със 131 пътници избегна на косъм сблъсък с изтребител край летище "Роналд Рейгън"
Обир като от филм: Въоръжена банда открадна 3 млн. евро от два бронирани буса (видео)
Паркът Малтепе почерня от хора в най-мащабния протест в подкрепа на Имамоглу в Истанбул
Киев и военни анализатори смятат, че Русия се готви за нова офанзива в Украйна
Лимузина от автопарка на Путин избухна в пламъци след експлозия в центъра на Москва
Голямото превъоръжаване: Ще може ли ЕС да построи единна система за отбрана
Киев и военни анализатори смятат, че Русия се готви за нова офанзива в Украйна
С рев на мотори и рок музика: Сезонът бе открит, а на пътя има място за всички (снимки)
Първите в държавата и политически лидери отправиха своите послания за Рамазан Байрам