В Севастопол беше открит музеен и парков комплекс "Нов Херсонес". Комплексът включва три музея, посветени на християнството, античността и Византия, Крим и Новорусия, а също така е реконструиран квартал на древния Херсонес, съобщиха руските медии.

Първите посетители са възхитени: те наричат извършената работа невероятна, а резултата - фантастичен, съобщи РИА Новости.

Придобиването и укрепването на идентичността е в основата на бъдещето на страната, заяви ден преди това руският президент Владимир Путин в интервю за документалния филм "Новият Херсонес".

"Херсонес е един от най-древните градове на нашата страна, той е на повече от две хиляди и петстотин години и е свързан с покръстването на княз Владимир и неговата дружина, а впоследствие и с покръстването на цялата Рус... За нас е важно, че от това събитие започва да се формира руската нация като такава... Без духовно единство не би могло да има единен народ и единна нация... Винаги, особено в този период от нашата история, се нуждаем от победа, а победата не може да бъде без духовна основа... Херсонес е свещено място, тук е източникът на държавността на Русия и руския народ", заяви Владимир Путин.

Путин обяви идеята за изграждане на парк на територията на резервата още през 2015 г. по време на пътуване до Севастопол с бившия италиански премиер Силвио Берлускони. Паркът трябваше да бъде разположен на огромна територия от над 23 хектара, три от които бяха дадени за изграждане на музеи, амфитеатър и младежки центрове.

Мащабното строителство, което беше наречено личен проект на Путин, беше осъществено с рекордни темпове и още през юни 2024 г. паркът беше шумно представен на международния икономически форум в Санкт Петербург, припомня Би Би Си.

Според Путин "единната руска нация" е започнала в Херсонес. Той създава там поклоннически център, пише по темата "Нойе Цюрхер Цайтунг".

Руският президент Владимир Путин обосновава анексирането на Крим с исторически аргумент - там през 988 г. е извършено покръстването на Русия. Според легендата киевският княз Владимир е покръстен в Херсонес. Путин говори за "духовен подвиг": "Единството на народите на Русия, Украйна и Беларус" се основавало на "културната и цивилизационна ценностна основа" на старата Киевска Рус. В чест на тази имперска фантазия през 2016 г. в центъра на Москва беше издигната 17-метрова статуя на княз Владимир. Кичозният паметник копира лицето на ранносредновековния владетел с квадратна челюст и дълга коса от карикатура от 2006 г., пише вестникът.

Владимир от Х век въплъщава политическия идеал на Владимир от ХХI век - в едната си ръка той държи кръст, а в другата - меч. Военната агресия се оправдава от размита религиозна традиция.

"Хилядолетната история на Русия", за която се твърди, че е започнала с покръстването на Владимир, дори е включена в руската конституция след патриотичната реформа от 2020 г.

Митът за началото на руската държавност в Крим е една от многото исторически измислици на любителя историк Путин. Колкото по-високо се трупат конструкциите, толкова по-авантюристични стават метафорите. Путин говори за Херсонес като за руския "Храмов хълм" и руската "Мека". Практическата последица от тези две религиозни алюзии е, че Херсонес, където, по думите на Путин, се е родила "единната руска нация", сега ще се превърне в място за поклонничество на деца и възрастни към едно ново приказно царство на антизападно блаженство, пише "Нойе Цюрхер Цайтунг".

Присвояването на Херсонес за неоимпериалистическите амбиции на Русия започна веднага. През 2017 г. Руската централна банка увековечи руините на древната базилика в Херсонес върху новосъздадена банкнота от 200 рубли (преди това такъв номинал не съществуваше).

Архиконсервативният архиерей Тихон Шевкунов, когото наричат духовника на Путин, скоро намери в Херсонес обект на своите страсти. Той е обсебен от идеята, че Византийската империя още тогава е значително е превъзхождала западните държави. Той мечтае за нова руска цивилизация, която в крайна сметка трябва да разшири сферата си на влияние до Цариград (името на Константинопол в църковнославянската литература), пише вестникът.

Тогава Шевкунов предлага да се построи увеселителен парк в непосредствена близост до запазеното антично селище Херсонес, където преди това са били разположени военни съоръжения. Миналата година там идват булдозери и изравняват територията, която не е археологически защитена.

Мегапроектът се финансира от фондацията на Шевкунов "Моята история". Строителните работи се извършват от Министерството на отбраната на Русия. Шевкунов дори е назначил себе си за митрополит на Крим, за да следи за осъществяването на собственото си виждане за историята. Путин лично инспектира строителната площадка.

За рекордно кратко време са построени поклоннически център, амфитеатър за хиляда места, "реконструиран" византийски квартал и два центъра за деца.

Има и три монументални музея. Първият е посветен на античността и Византийската империя. Вторият представя историята на християнството от гледна точка на Руската православна църква. Третият е посветен на историята на "Новорусия", т.е. на териториите, завладени от Екатерина Велика по време на южното разширение на Руската империя.

Терминът "Новорусия" от години се използва от Кремъл за пропагандни цели, за да се потвърдят претенциите към територии в Югоизточна Украйна. Малко след анексирането на Крим Путин изнесе урок по история по руската телевизия, в който обясни, че Русия е загубила "териториите на Новорусия" по различни причини, но хората там са останали.

Интересно е, че проектът "Херсонес" е остро критикуван не само от украински археолози, но и от горещ привърженик на Путин. През 2020 г. консервативният философ Борис Межуев разкритикува "монотонността на облагородяването", която изглежда по един и същи начин както в Крим, така и в Москва. Той предупреди за опасността от превръщането на Херсонес в Дисниленд, пише швейцарското издание.

Това, което руснаците са построили в Херсонес, едва ли може да се нарече научен или образователен център, казва пред Би Би Си Евелина Кравченко, кандидат на историческите науки и старши научен сътрудник в Украинския институт по археология. "Това е пропаганден център, защото акцентът му не е върху древния паметник, а върху руската история на Крим", обяснява изследователката.

ИЗБРАНО