Израелската офанзива оставя ливанските погранични градове и села в мащабна разруха
Ройтерс сравнява сателитни снимки, направени през октомври 2023 г., с такива, направени през септември и октомври 2024 г.
Израелската военна кампания в Южен Ливан e причинила мащабна разруха в десетки погранични градове и села, като някои от тях в момента изглеждат като един голям кратер, показват сателитни снимки, предоставени на Ройтерс от компанията "Планет Лабс" (Planet Labs Inc).
Много от градовете са опразнени от жителите им заради бомбардировките, а там е имало живот в продължение на поне два века.
"Там има красиви стари домове на стотици години. Кой знае какво ще остане накрая?", казва кметът на Мейс ал Джабал Абдулмонем Шукеир. Той е кмет на едно от селата, засегнати от израелските атаки.
Ройтерс сравнява сателитни снимки, направени през октомври 2023 г., с такива, направени през септември и октомври 2024 г. Много от селата имат видими поражения през последния месец. Те са разположени на хълмове с изглед към Израел.
През последния месец Израел засили ударите си по Южен Ливан и отвъд него. Израелските войски навлязоха по цялото протежение на планинската граница с Ливан и влязоха в тежки сблъсъци с бойци на "Хизбула" в някои градове.
Ливанското звено за управление на риска от бедствия, което следи както жертвите, така и нападенията срещу конкретни градове, заяви, че четиринадесетте града, разгледани от Ройтерс, са били обект на общо 3809 нападения от страна на Израел през последната година.
Израелският военен говорител Даниел Хагари заяви на 24 октомври, че Израел е нанесъл удари по повече от 3200 цели в Южен Ливан.
Военните твърдят, че атакуват градове в Южен Ливан, защото групировката "Хизбула" е превърнала цивилни села в зони на своето укрепление. Според Израел групировката крие там оръжия, експлозиви и превозни средства. "Хизбула" отрича да използва гражданска инфраструктура за извършване на нападения или складиране на оръжия. Жителите на градовете също отричат това твърдение.
Според източник на Ройтерс, запознат с военните операции на Израел в Ливан, войските системно атакуват градове със стратегически наблюдателни пунктове, сред които е и Мхайбиб. Според източника че Израел си е взел поука от последната си война с "Хизбула" през 2006 г., когато израелски войски, навлизащи по суша в долините на Южен Ливан, са били атакувани от бойци на "Хизбула" от върховете на хълмовете. По думите му ето защо сега израелските войски се насочват толкова силно към тези села - за да могат да се движат по-свободно на територията на Ливан.
Последните снимки на Кфаркела показват, че за една година къщите около главния път, водещ към града, са изравнени със земята.
В Мейс ал Джабал са нанесени значителни щети на цял квартал в близост до центъра. Населеното място е разположено на 700 метра от маркираната от ООН "синя линия", разделяща израелската и ливанската територия. Снимките разкриват, че сградите в района са били напълно изравнени със земята. Снимките от същия месец на 2023 г. показват гъсто населен квартал с къщи.
Според ливанското правителство най-малко 1,2 милиона души са били разселени в резултат на израелските удари, а повече от 2600 души са били убити през последната година - по-голямата част от тях през последния месец.
Жителите на пограничните села от месеци не могат да се върнат по родните си места. " Жителите напуснаха, след като войната дойде в Мейс ал Джабал. Вече не знаем нищо за състоянието на населеното", казва кметът на Абдулмонем Шукеир.
Изображенията на близкото село Мхайбиб показват сходен мащаб на разрушенията. Кадри от Мхайбиб и още няколко населени места, разпространени в социалните мрежи, показват едновременни експлозии на няколко постройки наведнъж, което означава, че там са били поставени експлозиви.
На 24 октомври военният говорител на Израел Даниел Хагари заяви, че командният център на елитното подразделение на "Хизбула" "Радуан" се намира под Мхайбиб и че израелските войски са "неутрализирали основната мрежа от тунели", използвана от групировката. Той обаче не даде повече подробности.
Хагари заяви, че целта на Израел е да изтласка "Хизбула" от границата, да разруши нейния потенциал и да премахне заплахата за жителите на Северен Израел.
"Това е предварително подготвен план. Военните планират и вече са привели плана си в действие", казва Джон Алтерман, старши вицепрезидент в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон.
Сет Джоунс, друг старши вицепрезидент в организацията, заяви пред Ройтерс, че "Хизбула" използва пограничните села, за да обстрелва Израел с ракети с по-малък обсег.
Любнан Баалбаки, диригент на Ливанската филхармония и син на покойния ливански художник Абдел Хамид Баалбаки, казва, че семейството му е закупило сателитни снимки на родния им град Одайсех, за да провери дали семейната къща все още е там.
Абдел Хамид е превърнал къщата в културен център, пълен с негови произведения на изкуството, оригинални скици и над 1000 книги. Абдел Хамид умира през 2013 г. и е погребан зад къщата заедно с покойната си съпруга.
"Ние сме семейство на хора на изкуството, баща ми е известен и домът ни беше известен културен дом. Опитвахме се да се успокоим с тази мисъл", казва синът Баалбаки пред Ройтерс.
Допреди дни къщата е била невредима, но през уикенда Баалбаки видял видеоклип с експлозия на няколко къщи в Одайсех, сред които и тази на семейството му.
Семейството не е свързано с "Хизбула" и Баалбаки отрича там да се съхраняват оръжия или военно оборудване.
"Ако разполагате с разузнавателна информация на такова високо ниво, че можете да се насочите към конкретни военни фигури, тогава знаете какво има в тази къща. Това беше къща за изкуство. Всички ние сме хора на изкуството. Целта е да се заличат всички признаци на живот", казва Любнан Баалбаки.
Превод: Атанаси Петров/БТА