Европейската комисия съобщи, че предприема допълнителни действия с България и Румъния за управление на границите и миграцията. Предвижда се комисията да осигури за целта 85 милиона евро, се отбелязва в съобщението, за което предаде БТА.

Средствата ще бъдат насочени за подобряване на охраната по външните граници на ЕС и двете държави ще могат да кандидатстват за допълнително финансиране за съществуващите системи за гранично наблюдение, за покупка на превозни средства и друго оборудване. Решението се основава на успешното прилагане от България и Румъния на проекти, свързани с ускоряване на процедурите за предоставяне на убежище и за връщане на мигранти без основание за престой в ЕС, отбелязва ЕК.

С днешното решение започва подготовката за прилагане на новите европейски правила за миграцията. Решението отчита предстоящото от края на март влизане на България и Румъния в Шенген с въздушните и морските граници. Предвижда се двете държави да повишат полицейското сътрудничество. Комисията ще отчита изпълнението на поставените цели заедно с "Фронтекс", Агенцията на ЕС за убежището и Европол.

В съобщението се отбелязва, че през март миналата година ЕК предприе пилотни проекти с България и Румъния, а през октомври отчете осезаеми резултати. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен написа в "Екс" по този повод, че България и Румъния заслужават цялостно присъединяване към Шенген.

България и Румъния вече ще могат да кандидатстват за допълнително финансиране за:

  • разширяване или надграждане на съществуващите системи за наблюдение на границите;
  • закупуване на транспортни средства, включително с възможност за термовизия;
  • закупуване на оперативно оборудване като камери за откриване на движение и термовизионни камери и разработване или надграждане на системи.

Междувременно министърът на вътрешните работи Калин Стоянов подписа Стратегическа рамка за сътрудничество между ЕК, Агенциите на ЕС и България с комисаря по вътрешни работи Илва Йохансон, съобщи МВР.

Приносът и проактивната ангажираност на България са неделима част от съвместните европейски усилия за адресиране на миграционните предизвикателства и по-доброто функциониране на Шенген, подчерта комисар Йохансон, цитирана в съобщението и от БТА.

Документът извежда ключови въпроси в областта на управлението на миграцията и границите. Стратегическата рамка ще даде възможност за продължаване на структурираното сътрудничество между България, ЕК и европейските агенции в ключови области - гранично управление, убежище, връщане и полицейско сътрудничество. Ще бъде подпомогнат и процесът на подготовка на българските институции за прилагане на новото европейско законодателство в областта на миграцията и убежището.

Снимка: МВР/БТА

Приетата рамка за сътрудничество е продължение на успешния съвместен Пилотен проект, който подпомогна значително компетентните български органи и направи по-видими дългогодишните постоянни усилия на страната ни за поддържане на високо ниво на сигурност на външните граници на ЕС, превенция на нелегалната миграция и вторичните движения. Същевременно документът отчита новата роля на България във функционирането на Шенгенското пространство.

Министър Калин Стоянов участва е в Брюксел, за участие в заседание на Съвет "Правосъдие и вътрешни работи, в чиито рамки е приемането на Стратегическа рамка за сътрудничество между България и Европейската комисия (ЕК) в продължение на успешния Пилотен проект от 2023 г.

Сред акцентите в дневния ред от заседанието са и въпроси, свързани с Шенгенското пространство, с предоставянето на убежище и миграцията.