След като в София беше разкриха печатница за фалшиви пари, в която беше открита огромна сума - 4 млн. долара и 3 600 000 евро, излиза въпросът активизира ли се този нелегален бизнес с нова сила.

От университета, в който се намира печатницата - Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков", вече излязоха с позиция, че те нямат нищо общо с това престъпление и че нямат замесен техен служител, просто са отдавали помещението.

Според Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията това, че печатницата за фалшиви пари е в университет е привлякло вниманието и подчерта, че подобни престъпления бяха много популярни в края на 90-те години и началото на 21 век.

"Университетските власти са дали помещението, не е ясно колко им е правило впечатление как работи тази печатница. Това, което направи впечатление от кадрите - стари машини, но много висококачествени. Постепенно като че ли станаха по-редки такива случаите с копюри. Вероятно защото интересът към банкнотите намаля с електронните разплащания с кредитни и дебитни карти", предположи коментира Безлов.

Според него един от проблемите е реализацията на банкнотите.

"Странно е, че копюрите бяха доста големи, което трудно се реализира. Стана дума, че вероятно са реализирани през чужди мрежи на украинци и на Западна Европа. Това, което прави впечатление, е, че традиционно има акцизни бандероли и документи. Иначе не е класическа нелегална печатница, която рискува с банкноти", добави Безлов.

По думите му този тип бизнес е много конспиративен и хората внимават.

"Интересното е дали има някаква активизация на тези известни печатари, които едно време са били тема на службите, дали трудната икономическа ситуация, която се очертава, влияе върху активизиране на този тип стари мрежи", посочи още Безлов.

"Опитът показа през годините, че обикновени икономическите кризи предизвикат ръст на различни криминални пазари, обикновено с някакво закъснение", подчерта той.