Сложна и рискова остава ситуацията с пожара в граничната планина Славянка. На гръцка територия периметърът се разширява и огънят  настъпва в България.

От Франция утре пристига самолет да помага за гасенето на пожара на българо-гръцката граница, съобщиха от МВР.

По-рано днес служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов съобщи пред журналисти, че България е задвижила механизма за гражданска защита на Европейския съюз и иска самолет за гасене на пожара на българо-гръцката граница.

Министърът обясни, че пожарът навлиза на част от българската територия и то точно на местата, където има информация, че има минно поле, т.е. изключително предпазливи са всички. Гаси се само с летателна техника. Гърците работят и със самолети, и с хеликоптери, ние в момента сме с хеликоптерите на военните, каза Калин Стоянов и обясни, че със задвижване на механизма за гражданска защита на ЕС ще поискаме самолет, който как в рамките на 10-12 секунди успява да напълни между шест и седем тона вода.

Тежък девети ден от борбата на нашите огнеборци с пожара. Служители на горските стопанства, пожарникари и военни гасят с пръскачки, тупалки и лопати, рискувайки живота си в минните полета. Седем обливания е направил и военният хеликоптер днес, но в момента изчаква заради липса на видимост от дима, каза директорът на горското стопанство в Катунци Пламен Поюков пред БНР.

По думите му към момента периметърът на пожара е много голям, а температурите са много високи и това затруднява работата.

Между 70 до 100 декара от българската територия е обхванал към момента пожарът, посочи инж. Пламен Поюков пред БТА. Той допълни, че пожарът е низов, но местността, където се развива, е силно пресечена и много недостъпна. Скалисто е, много недостъпно и пресечено, каза той. От наша страна това са обявени резервати, което означава, че там не се води никаква сеч и има много мъртва дървесина, която постоянно тлее и е предпоставка за възникване на пожар. Дори човек да смята, че го е загасил, тлее и в момента, в който температурите се покачат, отново възниква запалване, разказа още той.

Пожарът до момента е изпепелил от гръцка страна 15 500 декара, съобщи информационният сайт от Серес "Анексартитос". След дъжда в четвъртък изглеждаше, че разпространението на огъня е ограничено, но през последните два дни пожарът се разпали отново и в събота премина и в България.

Екологичните щети в планината са големи, като според Европейската сателитна система за наблюдение на горски пожари до момента са засегнати близо 15 500 декара площи, от които 3690 декара гора, 5100 декара ниска растителност и 6700 декара неплодородни земи.

В Гърция продължават усилията за поставяне на огъня под контрол от въздуха с помощта на самолети и хеликоптери. Освен това екип от 25 души от Специалните сили за горски операции и пожарникари от Сидирокастро и Като Пороя гасят огнища, но само по определена пътека, защото в района има стари минни полета.