Съпредседателят на ПП Кирил Петков вече е обвинен от прокуратурата за ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова преди три години, определен от съда като незаконен.

Обвинението е за престъпление по служба, тъй като, в качеството си на министър-председател, неправомерно е разпоредил ареста и е дал такива указания на началник на отдел и на негов заместник без да имат правомощия за това.

Наложена му е мярка за неотклонение "подписка", уточни самият той пред медиите след излизането си от Софийска градска прокуратура.

"Повдигнаха обвинение по два члена. По никакъв начин не съм притеснен за себе си. Аз знам, че не съм извършил никакво престъпление", коментира Петков и отказа да се задълбочи в детайли какво пише в обвинението му. Щял да се запознае подробно с документа през следващите три дни.

След като наблюдаващият прокурор го попитал има ли нещо да каже, Петков повторил, че е невинен.

"Казах, че не съм извършил никакви престъпления", добави депутатът без имунитет.

Наблюдаващият прокурор по делото Ангел Кънев обясни, че обвиненията на Петков са две, за длъжностни престъпления в качеството му на министър-председател.

"Длъжностно лице, което тотално си е превишило правата и правомощията, наредил е, без да има такива законови основания, да бъдат арестувани определени хора, наредил е на полицейски служители, без те да имат правомощия, да извършват действия по разследването, в разрез със закона, в тъмната част на денонощието, без разрешение на съд", обясни обвинението Кънев, цитиран от БТА.

Снимка: БТА

А самият Петков след излизането си от СГП, където беше придружен от своята адвокатка Даниела Доковска, отиде отново при протестиращите в негова подкрепа. И изрази радостта си, че толкова много хора са дошли, което не очаквал. "Това ме окрили", призна Петков, който изтъкна, че те не са били организирани с автобуси.

"Приятели, благодаря, че изчакахте", хвана микрофона Петков, за да благодари и на събралите се на митинга в негова подкрепа. И им разказа, че цялата процедура е минала много бързо, при което е повторил, че не е извършил престъпление.

Петков беше категоричен, че е сигурен, "че няма да бъде само аз, предвид факта, че вече искат имунитета и на Лена".

"Много се надявам, че Сарафов няма да е следващият главен прокурор, което ще е голяма стъпка напред", заключи той.

"Надявам се, че след цялата тази случка ще има пълна яснота как работи българската правосъдна система, прокуратура. Виждам за първи път тази система отвътре, но ще следя внимателно как процедира. Нашата мисия е базирана правосъдната система в България да работи", коментира съпредседателят на ПП.

Преди да влезе за връчване на обвинението съпредседателят на ПП обяви, че това е политическа акция и получи подкрепа от съпартийците си Асен Василев, Николай Денков, Лена Бориславова, депутати от ПП-ДБ, симпатизанти и кметове на "Продължаваме промяната". Дойдоха и коалиционните партньори от "Демократична България".

През декември и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Петков. Тогава от Прокуратурата заявиха, че са събрани доказателства за това, че като премиер Петков е наредил акцията и задържането на тримата. Съпредседателят на ПП сам се отказа от имунитета си и определи разследването срещу него като директна атака срещу политическата формация.