Вълна от съпричастност след екстремните наводнения и свлачищата в Босна и Херцеговина, които в края на миналата седмица отнеха живота на най-малко 19 души. По данни на кантона Херцеговина-Неретва девет души все още се издирват - петима в Ябланица и четирима в Кониц.

Снимки от разрушенията ВИЖТЕ ТУК >>> 

В община Ябланица, която се намира Южна Босна, вчера беше обявен тридневен траур. В допълнение към тежките наводнения там общината беше допълнително засегната от земетресение, което усложни и без това опустошения регион. Общият брой на засегнатите надвишава 5000 души. 

Няколко общини остават изолирани и откъснати от усилията за спасяване и от комуникация, поради унищожаване на критична инфраструктура. Липсата на телефонни и интернет връзки допълнително усложнява координацията и спасителните усилия. Ситуацията остава нестабилна, докато спасителните операции продължават и се очаква актуализирана информация.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен съобщи чрез профила си в социалната мрежа "Екс", че ЕС е изпратил спасителни екипи в Босна и Херцеговина. "Активирахме механизма за гражданска защита на ЕС и изпращаме спасителни екипи на терен. Това е солидарността на ЕС в действие", написа тя. 

Фон дер Лайен добави, че "в сърцето и ума си ЕС е с хората на Босна и Херцеговина, засегнати от опустошителните наводнения".

Снимка: AP/БТА

Босна се обърна за помощ към ЕС след смъртоносната буря в нощта срещу петък, която наводни райони от страната и разруши пътища и мостове. Босна е страна кандидат за членство в 27-членния блок, припомня БТА. 

От Делегацията на ЕС в Босна и Херцеговина потвърдиха, че спасителни екипи от Хърватия, Сърбия и Словения вече са на място или скоро ще пристигнат в Ябланица, както и че най-малко девет страни членки на Механизма за гражданска защита на ЕС (EUCPM) - Албания, Хърватия, Сърбия, Словения, Република Северна Македония, Черна гора, Полша, Словакия и Турция - са предложили да помогнат или да изпратят хуманитарна помощ, съобщи Радио Свободна Европа.

Снимка: AP/БТА

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган написа в Инстаграм, че Турция доставя спешна помощ на Ябланица и Кониц, които са сред най-засегнатите градове от природната стихия.

"Опитваме се да излекуваме раните на нашите братя в тези трудни дни, като им доставяме 96 генератора, 60 контейнера, 168 легла, 84 кухненски комплекта, 1050 одеяла, 1130 пакета с храна, два тона брашно, десет водни помпи, две палети вода, хигиенни комплекти, климатици, хладилници и питейна вода", написа Ердоган В Инстаграм.

У нас Българският червен кръст (БЧК) обяви, че започва набиране на средства в подкрепа на населението в Босна и Херцеговина. От организацията обявиха:

"Българският червен кръст изразява своята съпричастност и призовава всички хора за солидарност и помощ с населението на Босна и Херцеговина усилията на Червения кръст там. Всички, които желаят да помогнат, могат да го направят чрез дарение на откритата специална банкова сметка в лева: 

Български Червен кръст
Уникредит Булбанк
IBAN: BG64UNCR76301078660913
BIC: UNCRBGSF
Account holder: Bulgarian Red Cross
Bank: Unicredit Bulbank
IBAN: BG64UNCR76301078660913
BIC: UNCRBGSF

Снимка: БЧК

Снощи и българските министерства на външните работи и на отбраната обявиха, че са в готовност да предоставят хуманитарна помощ.

Председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски призова министър-председателя Димитър Главчев, министъра на отбрана ген. Атанас Запрянов и началника на отбраната адм. Емил Евтимов за спешна реакция и организация за оказване на реална помощ.

"Като съседи и приятели, ние на Балканите трябва да сме заедно, когато удари бедствие или заплаха. Сполетялото бедствие в Босна и Херцеговина, погубените невинни човешки животи, унищожените пътища, сгради и критична инфраструктура са повод за съпричастност, но на първо място за мобилизация за помощ от близките народи и държави", заяви Пеевски в своя позиция.

"България има силата, ресурсите и е време да ги използваме, за да помогнем на тези, които сега се нуждаят най-много. Това е моментът да покажем, че не сме безразлични и безучастни към болката и страданието на другите", добави той. 

Снимка: AP/БТА

Главата на римокатолическата църква Папа Франциск също изрази своята солидарност с хората, пострадали от наводненията в Босна и Херцеговина, в края на неделната молитва на площад "Свети Петър" във Ватикана. 

Преди да обяви назначаването на нови кардинали, Папа Франциск заяви, че "стои близко до народа на Босна и Херцеговина, който беше засегнат от наводненията", съобщи официалният портал на Светия престол "Ватикан Нюз", цитиран от Радио Свободна Европа. "Нека Господ приеме починалите, да утеши техните семейства и да подкрепи тези общности", каза папата.