Името на Илон Мъск продължава да шества из европейската политическа сцена и то като главно действащо лице. Негови изказвания в защита на определени политически сили в някои европейски държави породиха остра полемика из Стария континент.

След победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ Мъск все повече се опитва да оказва влияние на европейската политика със свои изявления, отбеляза ДПА. В свои коментари той нарече германския президент Франк-Валтер Щайнмайер "тиранин", а канцлер Олаф Шолц - "глупак".

Какво се случва: кого лансира американският милиардер   

В самия край на 2024 г. Илон Мъск предизвика бурни политически дебати със статия, публикувана във в. "Велт ам зонтаг", в която,  в навечерието на изборите във Федералната република, насрочени за 23 февруари, се застъпва за крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ). В статията Мъск предупреждава за "икономически и културен срив" в Германия и нарича АзГ "последна искрица надежда за тази страна". По думите му представата, че АзГ е крайнодясна партия е "категорично погрешна".  

В последното за 2024 г. и в първото за 2025 г. проучване АзГ държи второто място съответно с 20% и с 21,5% от анкетираните. Водач засега е консервативният алианс на Фридрих Мерц - Християндемократически съюз/ Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) (с 31% подкрепа). Самият Мерц реагира веднага: "Не си спомням подобен случай на намеса в историята на западните демокрации в предизборната кампания на приятелска страна." Той нарече статията на Мъск "натрапчива и претенциозна".

Вече седмица коментарите в Германия не спират. Илон Мъск има ограничено влияние върху германския народ, заяви днес говорител на федералното правителство.

"Нормалните, чувствителни и умерени хора представляват значително мнозинство в тази страна", посочи правителственият говорител на редовна пресконференция в германската столица, цитиран от Ройтерс и БТА.

Държим се така, сякаш изявленията на Мъск могат да повлияят на държава с 84-милионно население чрез неверни твърдения, полуистини или изразяване на лични мнения. Случаят просто не е такъв", отбеляза говорителят.

Канцлерът Шолц на свой ред наблегна повече не на обидите, а на по-обезпокоителния, според него, факт, че Мъск подкрепя крайнодясна партия като АзГ, която се застъпва за сближаване с (руския президент Владимир) Путин и се стреми да отслаби трансатлантическите отношения.

Масло в огъня наля обявеното като предстоящ на 9 януари видеоконферентен разговор между водещия кандидат на АзГ на изборите за Бундестаг Алис Вайдел с Илон Мъск. Разговорът между Мъск и Вайдел ще започне в 19:00 ч. германско време (20:00 ч. българско време) и ще се излъчва на живо в социалната мрежа "Екс", която е собственост на американския милиардер. "Основните теми ще бъдат свободата на изразяване и идеите на АзГ за устойчива Германия", заяви на 4 януари говорител на Вайдел пред ДПА.

Днес Европейската комисия обяви, че ще проследи дали интервюто ще бъде в рамките на европейските правила за дейността на големите онлайн платформи. Говорител на комисията поясни на пресконференция, че правилата забраняват на големите платформи да рекламират или да намаляват видимостта на определено съдържание. По неговите думи подобна намеса е възможна с прилагането на определен алгоритъм.

Платформите трябва да оценяват опасностите, включително за изборния процес, например с преференциално отношение, включително по отношение на съдържанието, от Мъск в собственатна му платформа, каза говорителят, цитиран от БТА. През декември започнахме проверка на "Екс" по подозрение за нарушаване на правилата, свързани с изборите, добави той.

По неговите думи в края на месеца се предвижда обща среща между представители на ЕК, "Екс" и германските власти, посветена на опасностите по отношение на предстоящите избори в Германия. Платформата трябва да работи в законовите рамки и с нея да не бъде злоупотребявано по начин, който например може да повлияе на изборите, добави говорителят.

Свободата на изразяване е в основата на европейската демокрация и в сърцевината на европейските правила, всеки има свобода да изразява мнение. Европейските правила не цензурират съдържание, но поставят ограничения пред злоупотребите; те позволяват интервюта, в които се изказват мнения, но възпрепятстват промотирането на подобно съдържание, поясни говорителят.

Искаме собственикът на платформата да не дава предпочитание за един от кандидатите в изборите или да му осигурява повишена видимост, заяви говорителят. По неговите думи "Екс" ще трябва да обясни на комисията как европейските правила са били приложени в предстоящото излъчване на интервюто на Мъск.

В същото време станалата вече достатъчно известна Алис Вайдел заяви днес, че събитията в Австрия би трябвало да убедят консервативния ХДС да се откаже от решението да не си сътрудничи с АзГ.

"Скоро ще настъпи последният час и на така наречената защитна стена (санитарния кордон на системните партии срещу крайната десница) срещу нас", каза Вайдел, цитирана от ДПА и БТА.

ХДС и сестринският му Християнсоциален съюз (ХСС), заедно формиращи консервативния блок ХДС/ХСС в парламента, многократно отвхърлиха възможността след изборите следващия месец да си сътрудничат с АзГ.

Въпреки това Вайдел заяви, че успехът на Австрийската партия на свободата, която според АзГ е "сестринска партия", трябва да послужи като предупреждение за Фридрих Мерц, кандидат за канцлер от ХДС/ХСС.

Австрийската партия на свободата (АПС) днес получи мандат за съставяне на правителство в Австрия.

Според Вайдел, избирателите няма да искат коалиции, "в които левите партии определят посоката", в случай че мнозинството от местата в парламента са на ХДС/ХСС и АзГ.

"Нов реакционен интернационал"

 

Силна реакция от Париж. Френският президент Еманюел Макрон обвини Илон Мъск, без да го спомене поименно, че подкрепя "нов реакционен интернационал" и се намесва в избори, предаде Франс прес.

"Ако преди десет години някой ни беше казал, че собственикът на една от най-големите социални мрежи в света ще подкрепя нов реакционен интернационал и ще се намесва пряко в избори, включително в Германия? Кой можеше да си го представи?", каза Макрон по време на обръщение към френските посланици, които събра в Елисейския дворец.

Не се смълча и британският премиер Киър Стармър в отговор на Мъск, макар и наглед по неполитически въпрос. Той заяви днес, че хората, разпространяващи лъжи и дезинформация онлайн, не се интересуват от това да подкрепят жертвите (на престъпления), а единствено от самите себе си.

"Онези, които разпространяват лъжи и дезинформация във възможно най-широк мащаб не се интересуват от жертвите, а само от самите себе си", каза Стармър, отговаряйки на въпрос за неотдавнашните атаки на Илон Мъск срещу начина, по който премиерът е подходил към случаите на блудство с деца във Великобритания.

Но съвсем по политически въпрос Илон Мъск заяви днес, че Найджъл Фараж трябва да освободи поста на лидер на дясната британска партия "Реформирай Обединеното кралство". За тези думи Ройтерс отбеляза, че това е рязко оттегляне на подкрепата към Фараж от страна на Мъск.

"Партията "Реформирай Обединеното кралство" се нуждае от нов лидер. Фараж не притежава това, което се изисква", написа Мъск в своята социална платформа "Екс".

По всичко изглеждаше, че Мъск подкрепя агитиралия за Брекзит Фараж, като миналия месец публикува снимка с британеца, посочва Ройтерс.

В медии дори се появиха информации, че Мъск  може да направи голямо финансово дарение на "Реформирай Обединеното кралство", за да ѝ помогне да се конкурира с двете водещи британски партии - Лейбъристката и Консервативната.

Фараж обаче се разграничи вчера от коментарите на Мъск в подкрепа на британския активист против мюсюлманите Стивън Яксли-Ленън, по-известен с псевдонима си Томи Робинсън, който излежава присъда в затвора. Което предизвика обрата при Илон Мъск по отношение на Фараж.

Мнениетои си изказа и представител на друга държава, нечленуваща в ЕС - Норвегия. Нейсният премиер Юнас Гар Стьоре определи днес като обезпокоителен фактът, че Илон Мъск се намесва пряко във вътрешнополитически въпроси в страни извън САЩ.

"Смятам за обезпокоително, че човек с огромен достъп до социалните медии и огромни икономически ресурси се намесва толкова пряко във вътрешните работи на други държави", заяви Стьоре пред норвежката обществена телевизия, цитиран от Ройтерс.

"Това не е начинът, по който трябва да се случват нещата между демокрации и съюзници", подчерта той.

Ако Мъск се намеси в норвежката политика, политиците в страната трябва колективно да се дистанцират от подобни усилия, призова Стьоре.

"Той е гениален"

На другия полюс обаче е италианската премиерка Джорджа Мелони, която защити Илон Мъск от критиките и го нарече "гениален човек" в публикувано преди дни интервю за италианския всекидневник "Кориере дела Сера", предаде ДПА.

"Той е значима фигура на нашето време, изключителен иноватор, който винаги мисли за бъдещето", каза Мелони.

Лидерката на крайнодясната партия "Италиански братя" също така спомена за личните си отношения с основателя на Tesla. "Ние определено сме двама души, които имат много добри отношения", заяви тя.

"Той е гениален човек и винаги е много интересно да се общува с него", изтъкна Мелони.