Няколко държави от Съвета за сигурност на ООН подкрепиха генералния секретар Антониу Гутериш след вербалните атаки срещу него от страна на Израел, предаде ДПА и БТА.

Представителите на Великобритания, Франция, Русия и Южна Корея подчертаха подкрепата си за Гутериш по време на извънредно заседание на Съвета за сигурност.

Алжирският представител в ООН Амар Бенджама каза, че решението на Израел да обяви Гутериш за "персона нон грата" показва "явно пренебрежение към системата на ООН и към цялата международна общност".

Израел обоснова решението си с факта, че Гутериш не е осъдил ясно снощната иранска ракетна атака.

Освен това израелският външен министър Израел Кац заяви, че ръководителят на ООН не е осъдил по подходящ начин нападението на групировката "Хамас" в Южен Израел на 7 октомври миналата година, нито пък е положил усилия да обяви "Хамас" за терористична организация.

Генералният секретар многократно публично е осъждал терористичното нападение на "Хамас", припомня ДПА. Обявяването на дадена групировка за терористична организация обаче изисква съответна резолюция на Съвета за сигурност на ООН, над който Гутериш няма правомощия.

Израел и Иран се предупредиха взаимно да не се нападат по време на заседанието

САЩ предупредиха днес в Съвета за сигурност на ООН Иран да не взема на прицел нито тях, нито Израел, след като генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че "смъртоносният цикъл на насилие (в Близкия изток) трябва да спре", предаде Ройтерс.

"Времето изтича", каза Гутериш.

15-членният Съвет за сигурност се събра, след като Израел уби лидера на "Хизбула" и започна сухопътна операция срещу ливанското движение, а Иран атакува Израел, което породи страхове от избухване на по-голям конфликт в Близкия изток.

"Ще бъда ясна: иранският режим ще бъде подведен под отговорност за действията си. Отправяме предупреждение на Иран и неговите подставени лица да не предприемат действия срещу САЩ или последващи действия срещу Израел" заяви постоянната представителка на САЩ при ООН Линда Томас-Гринфийлд.

Френският постоянен представител при ООН Никола дьо Ривиер каза, че Франция иска Съветът за сигурност "да покаже единство и да говори в един глас", за да деескалира ситуацията. Томас-Гринфийлд каза, че съветът трябва да осъди нападението на Иран и да гарантира, че иранският Корпус на гвардейците на Ислямската революция ще понесе "тежки последствия" за действията си.

"Имаме обща отговорност, като членове на Съвета за сигурност, да наложим допълнителни санкции на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция за това, че подкрепя тероризма и пренебрегва резолюциите на Съвета", каза американската постоянна представителка при ООН.

Постоянният представител на Иран при ООН Амир Саид Иравани заяви, че вчерашната ракетна атака е била "за възстановяване на баланса и възпирането". Той каза, че по-нататъшна ескалация може да бъде избегната, ако Израел спре войната в ивицата Газа и атаките срещу Ливан.

"Иран е напълно готов да предприеме по-нататъшни отбранителни мерки, ако е необходимо, за да запази законните си интереси и да защити своята териториална цялост и суверенитет срещу всякакви действия на военна агресия и незаконна употреба на сила", подчерта той.

Постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя похвали Иран за "изключителната сдържаност" през последните месеци и каза, че ракетната атака срещу Израел не може да бъде представена така, "сякаш всичко това се е случило във вакуум, сякаш нищо не се случва - и нищо не се е случило - в Ливан и в ивицата Газа, в Сирия, в Йемен".

"Но то се случи и доведе до нова, много опасна спирала на разрастващ се близкоизточен конфликт", заяви Небензя, като обвини САЩ, че "се опитват да ни подведат", като водят тиха дипломация, която все още не е довела до споразумение за прекратяване на войната в ивицата Газа.

Гутериш заяви пред Съвета, че строго осъжда атаката на Иран срещу Израел. По-рано днес израелският външен министър обяви, че забранява на Гутериш да влиза в страната му, защото не е осъдил нападението.

В писмо до Съвета за сигурност вчера Иран оправда атаката си срещу Израел като отбранителна според Член 51 от Устава на ООН, цитирайки "агресивните действия" на Израел, включително нарушенията срещу суверенитета на Иран.

"Иран... в пълно съответствие с принципите на международното хуманитарно право взе на прицел само съоръжения, свързани с армията и сигурността", написа Техеран.

Израелският постоянен представител при ООН Дани Данон отхвърли твърдението на Иран, че иранското нападение е било отбранително.

"Това е пресметната атака срещу цивилното население", заяви той пред журналисти преди срещата на Съвета. "Израел няма да стои безучастен пред лицето на агресията. Израел ще отговори. Нашият отговор ще бъде решителен и да, ще е болезнен, но за разлика от Иран, ще действаме в пълно съответствие с международното право", закани се той.