"Оставам изключително изненадан от вчерашното интервю на министъра и неговите думи. Не знам дали министърът има някаква амнезия или проблеми с паметта. Той лично ме е поканил, и то в присъствието на Христо Мутафчиев. Дори ми предложи да продължа да работя в този политически кабинет", каза в "Тази сутрин" Илко Ганев.

Министърът на културата Найден Тодоров заяви вчера, че не си говори със своя заместник, който е с ресор "Театри". Той каза още, че това е човек, който не е пожелал в Министерството на културата, а е бил "спуснат" от служебния премиер Димитър Главчев.

По думите на Ганев, никога Найден Тодоров не му е казвал, че не иска да работи с него. 

"Министърът на културата е този, който контролира, ръководи и управлява. Той е първостепенният разпоредител. Аз безкрайно уважавам твореца Найден Тодоров и смятам, че той е човек, постигнал неща, с които всички ние се гордеем. Но управлението изисква някаква отговорност, присъствие, поемане на инициатива да се спускат задачи и да се гонят цели и срокове", каза Ганев. 

Зам.-министърът на културата заяви, че от месец септември миналата година екипът не е провеждал оперативни събрания.

"В един момент като че ли затвори вратата си за този екип. Избра една част от съветниците, с които да продължи да работи. Дори един от колегите ми заместници беше изгонен от кабинета", разказа Илко Ганев.

На въпрос, след като министърът не иска да работи с него, смята ли да подаде оставка, Ганев заяви, че не смята, че е нужно. "За първи път той назова това нещо вчера във вашия ефир и ми отне известно време да го анализирам", допълни зам.-министърът.

По думите му през последните месеци министър Найденов е пътувал много и е отсъствал. "Имаше доста ангажименти и лични като творец, и професионални като командировки. Това също до известна степен затрудняваше комуникацията", уточни Илко Ганев.

Според него поведението на министъра на културата не е отговорно.

Прокуратурата проверява замесени в "театралната афера" за престъпление по служба

Софийската градска прокуратура проверява служители на Министерството на културата за престъпление по служба във връзка с източването на театрите, съобщиха за "По света и у нас" от Софийската градска прокуратура.

Проверката по чл. 282 от Наказателния кодекс е започнала на 15 ноември 2024 г., след като са постъпили материали, отделени от разследването за източването на над 2 млн. лв. на театрите в Разград и Смолян, което се води от Окръжна прокуратура - Пловдив. Тя все още продължава като по нея има отношение и Комисията за противодействие да корупцията.

Двама служители бяха сочени за замесени в източването на театрите. Те са одобрявали разплащанията в системата СЕБРА, след като средствата са били поискани от директорите на театрите. Обхватът на проверката обаче засяга повече лица от министерството, за да бъде установено от разследващите дали има и други замесени.

Министерството на културата отстрани двамата служителите и започна дисциплинарна проверка срещу тях. По-късно стана ясно, че те са се върнали на старите си работни места МРРБ и АПИ, прекратявайки молбата за временното им преместване в Министерството на културата. След това са излезли в неплатен отпуск.