Четири часа политическите групи в 51-ия парламент обсъждаха как да бъдат разпределени местата в пленарната зала. Спор е предизвикал въпросът коя партия да седне на първия ред. Тема на консултациите в НС не е бил въпросът кой да бъде председател на парламента, потвърдиха представителите на ПП-ДБ, БСП, ИТН и МЕЧ след консултациите.

Бойко Борисов вече заяви, че ГЕРБ, като победител на вота, трябва да получи председателското място и гласуването в залата ще предопредели решението му да предложи кабинет, или не. След срещата стана ясно, че ПП-ДБ, ИТН и БСП ще имат своя кандидатура, но не назоваха имена. От МЕЧ няма да издигат номинация за шеф на парламента.

След заседанието стана ясно и как са се договорили да разпределят местата в залата. На първия ред най-вляво ще седнат от "БСП - Обединена левица", до тях "Алианс за права и свободи", следват депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България", а до тях от "ДПС - Ново начало". По-нататък на депутатските седалки сядат от ГЕРБ-СДС, "Възраждане" и "Има такъв народ". Място на първия ред за народните избраници на МЕЧ няма да има, съобщи пред медиите лидерътна формация Радостин Василев, предаде БТА.

Само ГЕРБ-СДС и "ДПС-Ново начало" не са направили никакъв компромис, съобщи Стою Стоев от ПП-ДБ. Той обясни, че най-вероятно повечето парламентарни групи няма да са доволни от разпределението на местата. "Бих казал, че доста голяма част от парламентарните групи направиха отстъпки, с изключение на двете", каза Стоев. Освен разпределението на местата, са били обсъдени дневният ред на първото заседание на Народното събрание, което е церемониално. На въпрос дали от ПП-ДБ ще имат своя номинация за председател на парламента Стоев отговори, че това ще стане ясно в понеделник.

От БСП са доволни от разпределението на местата, потвърди Борислав Гуцанов. Той потвърди, че при всички положения от левицата ще издигнат свой кандидат за председател на 51-вото Народно събрание. По темата с председателя на парламента Гуцанов посочи, че и този път изборът ще бъде труден.

По думите му се говори много през медиите, очертават се разделителни линии, най-вече от ПП-ДБ, които, според него, през "сглобката" са върнали в управлението и Делян Пеевски и Бойко Борисов. "Диалог" е ключовата дума, към която трябва да се стремим, ако искаме страната да излезе от тази криза, в която се намира, добави той. Гуцанов бе категоричен, че не може Конституцията да остане в този си вид и затова от "БСП - Обединена левица" вече са започнали подписка за сезиране на Конституционния съд за връщане на старите правила в основния закон.

Павела Митова от "Има такъв народ" обясни, че заедно с "Възраждане" остават на старите си места в пленарната зала от 50-ото Народно събрание. Проблемите не бяха създадени от ИТН и от "Възраждане", коментира тя и добави, че е имало брожения по отношение на това колко места трябва да заемат различните парламентарни групи на първия ред и къде да бъдат позиционирани различните парламентарни групи спрямо тяхната ориентация в политическия спектър. На въпрос за председателското място Павела Митова обясни, че от ИТН ще направят своя номинация, но не посочи конкретно име. Нека се видят качествата и на останалите кандидати и тогава вече ще се водят разговори с останалите парламентарно представени партии, добави тя. На въпрос дали е търсена подкрепа от тяхна страна за председателското място в парламента тя отговори, че подобни разговори не са водени.

Радостин Василев от МЕЧ определи срещата като "твърде жалка". "Три часа българските парламентарни групи и партии спориха кой къде да стои", коментира Василев. Той посочи, че депутатите от неговата партия са подредени да стоят отзад. "Няма да имаме представител на първия ред. Така решихме, че е най-добре, виждайки кои ще са отпред, по-добре да не заставаме до тези хора, и направихме този компромис, в противен случай тези хора още щяха да са горе и да спорят", коментира Василев. "Пеевски го е страх да седне до мен. Аз бях приел да съм до него на първия ред, коментира още Василев. Той посочи, че от МЕЧ няма да имат номинация за председател на парламента. "Ще наблюдавам отстрани караниците. За мен още днес е ясно, че ще се ходи на избори. На въпрос биха ли подкрепили друга кандидатура за председател на парламента, Василев посочи, че не е търсена подкрепа от тях.