В края на 11-часово пленарно заседание парламентът прие на първо четене промените в закона за съдебната власт, внесени в три законопроекта от ПП-ДБ, "Възраждане" и ИТН, които могат да блокират избора на Борислав Сарафов за главен прокурор.

Депутатите решиха, че Висш съдебен съвет с изтекъл мандат не може да избира тримата големи в съдебната власт.

Два от законопроектите - на ПП-ДБ и на ИТН, бяха подкрепени единодушно с 222 гласа "за", а за този на "Възраждане" гласуваха 193 народни представители, 28 бяха "против", въздържали се нямаше.

Още снимки вижте ТУК>>

От ПП-ДБ предвиждат прекратяване на започналите процедури за избор на главен прокурор и на председател на ВАС.

"Предлагаме ограничение във времето, в което едно лице може да изпълнява функцията на главен прокурор, председател на ВКС и ВАС. Предлагаме прекратяване на текущите процедури за избор на главен прокурор и председател на ВАС", заяви Надежда Йорданова от ПП-ДБ.

"Предложението ни е да се ограничи възможността на ВСС - на органа на пленума, да открива процедури и да произвежда такива за главен прокурор и председателите на върховните съдилища след изтичане на неговия мандат", обясни Цвета Рангелова от "Възраждане".

Снимка: БТА

От "Има такъв народ" предвиждат стесняване на правомощията на обвинител №1.

"Втората група предложения са насочени към ограничаване правомощията на главния прокурор в рамките на правомощията му като самостоятелен конституционен орган, редуциране на броя заместници на главния прокурор, както и техните правомощия", заяви от трибуната Александър Рашев.

Снимка: БТА

"Мисля, че това е правилно предложение: този, който е временно изпълняващ длъжността, да няма право да бъде кандидат за главен прокурор или за председател на съответния съд", каза Ремзи Осман от ДПС-ДПС.

От "ДПС - Ново начало" пък заявиха, че няма да подкрепят онези текстове, които са откровено противоконституционни, декларира гоХамид Хамид. "Между първо и второ четене ще направим съответните предложения по редица текстове и в трите законопроекта", анонсира той, цитира го БНТ.

Снимка: БТА

От БСП подкрепиха и трите законопроекта, тъй като във всеки един от тях има предложения, "които са свързани с фигурата на главния прокурор или по-скоро с повече гаранции за прозрачност", коментира Мая Димитрова. От МЕЧ също подкрепят и трите законопроекта с крайната цел да спрат избора на Сарафов, обясни депутатът Христо Расташки.

Снимка: Булфото

А докато в парламента направиха първата крачка към осуетяването на избора на изпълняващия функциите на главен прокурор за титуляр, на метри от парламента, пред Съдебната палата, се състоя поредният протест на "Правосъдие за всеки". 

Според организаторите единственият кандидат за поста на главен прокурор - Борислав Сарафов, не отговаря на изискванията за тази длъжност и категорично не притежава нужните нравствени и професионални качества за нея. Те заявяват също, че двете процедури за избор на ръководители на прокуратурата и ВАС са нелегитимни, защото се извършват от орган с изтекъл мандат, съобщи БТА.

"Тази вечер искаме да се обърнем към народните представители, защото те трябва да намерят силата, скоростта и консенсуса да представят правилния дневен ред - първо да приемат промените в Закона за съдебната власт и след това да се решават другите въпроси, да се избере министър-председател и да се приемат промените в Изборния кодекс", каза пред медиите адвокат Емил Георгиев от "Правосъдие за всеки".

Снимка: БТА

Той коментира също, че според инициативата времето до 16 януари не е достатъчно, за да влязат в сила законопроектите за промени в закона. Очакваното одобрение на Ваня Стефанова за зам.-главен прокурор също така би било подготовка за евентуално "прегрупиране в редиците на прокуратурата", смятат от НПО-то.

"Ние считаме, че това е подготовка в случай, че законодателните текстове на "Продължаваме промяната-Демократична България" бъдат приети. В тях се съдържа забрана кандидат за изпълняващ функциите да бъде и кандидат за главен прокурор", обясни адвокат Георгиев.

Снимка: БТА