Готовността за подкрепа на Украйна "до победа" е спаднала рязко в Западна Европа. Това съобщава The Guardian, като се позовава на декемврийско проучване на YouGov във Франция, Германия, Италия, Испания, Швеция, Дания и Великобритания. То установява, че общественото желание да се подкрепя Украйна до победа - дори това да означава удължаване на войната - е спаднало във всичките седем държави през последните 12 месеца.

Подкрепата за алтернативно разрешаване на конфликта - договаряне на край на боевете, дори това да остави Русия да контролира части от Украйна - се е увеличила във всяка от седемте страни, според проучването, и е предпочитаният вариант в четири от тях.

Има известно недоволство от идеята за наложено споразумение, което би означавало Украйна да отстъпи територия на Русия, но също така е широко разпространено убеждението, че новият президент на САЩ ще изостави Украйна след встъпването си в длъжност на 20 януари.

Графика: The Guardian

Тръмп се закани да сложи край на войната "за 24 часа", а неговият пратеник за Украйна Кийт Келог трябва да посети европейските столици в началото на януари. Анализатори не вярват руският президент Владимир Путин да влезе в преговори при приемливи за Киев условия.

Данните идват почти три години след началото на войната. Тази година Русия напредва с най-бързи темпове от пролетта на 2022 г., когато войските ѝ стигнаха до Киев.

Проучването показва, че желанието да се подкрепи Украйна до победа срещу Русия остава високо в Швеция (50%) и Дания (40%), а във Великобритания е с 36%, но тези нива са спаднали с до 14 пункта спрямо януарските данни от 57%, 51% и 50%.

През същия период процентът на тези, които предпочитат договорен мир, скочи до 55% от 45% в Италия, 46% (38%) в Испания, 43% (35%) във Франция и 45% (38%) в Германия, като съответно спадна готовността за подкрепа на Украйна, докато не победи.

Не е ясно дали промяната отразява намаляващ интерес или нарастваща умора. Във Франция, Германия и Швеция делът на желаещите Украйна да спечели - и интересуващите се от това - е останал стабилен от началото на 2023 г., макар че е спаднал на други места.

Графика: The Guardian

Графика: The Guardian

По-малко от месец преди завръщането на Тръмп, мнозинството или почти мнозинството във всички страни, освен една, смятат, че е вероятно новоизбраният президент на САЩ да спре подкрепата за Украйна: 62% от германците, 60% от испанците, 56% от британците, 52% от французите и 48% от италианците.

Те са по-малко сигурни дали Тръмп ще изтегли САЩ от отбранителния съюз на НАТО, като датчаните, германците, италианците, испанците и шведите са по-склонни да мислят, че това няма да се случи, но британците и французите са разделени поравно.

Хората са разделени и по отношение на това как биха се почувствали от мирно споразумение, което би оставило Русия да контролира поне някои от частите на Украйна, които е окупирала незаконно от февруарската инвазия през 2022 г., както се твърди, че планира Тръмп.

Мнозинството в Швеция (57%), Дания (53%) и Обединеното кралство (51%) и значително малцинство (43%) в Испания казват, че биха се почувствали много или доста негативно от подобна сделка, в сравнение със само 37% във Франция и 31% в Германия и Италия.

Проучването показва, че повечето западноевропейци смятат, че съюзниците на Украйна не са направили достатъчно, както по отношение на икономическите санкции срещу Москва, така и по отношение на военната и друга помощ за Киев, за да предотвратят победата на Русия във войната.

Около 66% от датчаните, 63% от шведите и испанците, 59% от британците, 53% от германците и италианците и 52% от французите казват, че общата помощ за Украйна не е била съвсем или изобщо не е била достатъчна. Малко хора обаче смятат, че страната им трябва да увеличи подкрепата си.

Малцинството, вариращо от 29% в Швеция до 21% във Великобритания и Германия, 14% във Франция и само 11% в Италия, смята, че правителството им трябва да увеличи помощта за Украйна, като по-голяма част от всяка страна казва, че тя трябва или да се запази, или да се намали.

Що се отнася до конкретни мерки, като например увеличаване на санкциите, изпращане на повече оръжия, изпращане на повече войски за подкрепа на членките на НАТО в Източна Европа или координиране на въздушни удари срещу руски цели в Украйна, подкрепата е стабилна или по-ниска от преди.

На въпроса какво смятат, че ще е положението след година, малко западноевропейци мислят, че или Русия, или Украйна ще са спечелили, като повечето вярват, че двете страни или все още ще воюват, или ще е договорен мир.

Споразумението се смята за по-вероятно от анкетираните в Дания (47%), Германия (40%), Обединеното кралство и Франция (38%) и Италия (36%), а продължаващите боеве се смятат за по-вероятен сценарий от анкетираните в Испания (36%) и Швеция (35%).