КНСБ: Работим много, а получаваме малко
Българските работници произвеждат повече, отколкото реално получават. Трябва да променим съотношенията. Това, което произвежда икономиката ни се разпределя несправедливо между бизнеса и труда.
От своя страна изпълнителният председател на БСК Божидар Данев заяви, че доходите на населението не отговарят на заплатите. "Доходите и на парламентаристите не отговарят също на заплатите. Проблемът е дали можем да направим системата, да я изчистим, за да можем да говорим макроикономическите баланси да се коригират спрямо макроикономическите баланси на страните в Европа, каза още Данев.
Според него България продължава да кърпи системата. Имаме покачване на работната заплата с 10% в последните години. В ИТ сектора най-много са нараснали заплатите", коментира Данев. Той каза, че всички проектантски, инженерски дейности са се изнесли от страната и посочи, че България е произвела супер продукт, за който получава едва 55 евро при 600-700 евро навън.
Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов коментира, че бяха изостанали много минималните заплащания и е трябвало да се компенсират въпреки кризата. "Оттук нататък на базата на браншовите и колективните трудови договори чрез увеличаването на минималната работна заплата дадохме тласък на плащанията в транспортно ориентираните предприятия, във фармацията, металургията, химията, минната, пивоварната промишленост", обясни Младенов. Той заяви, че ръстът на работните заплати е около 8% от края на миналата и началото на тази година.
Според социалния министър, държавата в частния сектор може да се намеси с определяне на минималната работна заплата и да даде тласък и да мотивира бизнеса и синдикатите да преговарят на отраслово ниво. Младенов подчерта, че новият тип заплащане, който предстои да се въведе за държавните служители, ще позволи увеличаване на заплатите на тези, които са по-добри в своята работа.