Според министърът на енергетиката Теменужка Петкова в началото на 2019 година е съвсем реалистично да имаме избран инвеститор за АЕЦ "Белене". Това стана ясно от срещата между нея и китайската делегация, която вече посети и площадката на втората ни атомна централа.

Основен акцент в разговора с китайските гости бе визията на българското правителство за изграждане на нови ядрени мощности в страната.

"Изграждането на нова базова мощност ще бъде необходимо за гарантиране на енергийната ни сигурност", подчерта Петкова пред участниците в срещата. По нейните думи българската страна разглежда реализацията на АЕЦ "Белене" като една от възможностите за задълбочаване на енергийното сътрудничество между двете държави.

Тя припомни, че, според експертни анализи, проектът АЕЦ "Белене" може да се осъществи най-бързо в сравнение с други подобни проекти в региона, тъй като разполага с необходимата инфраструктура, лицензирана площадка и оборудването е доставено. Проектът е нотифициран пред Европейската комисия, поясни Петкова.

Министърът на енергетиката припомни и взетото от българската страна решение да се търси възможност за реализация на проекта съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип, без предоставяне на държавна гаранция, чрез отделяне на активите и пасивите на проекта в отделна компания. Според решение на Министерския съвет от 29 юни 2018 г., до края на м. октомври министърът на енергетиката следва да предложи варианти за структуриране на проекта. По думите на енергийния министър, реалистично е в началото на 2019 г. да има избран инвеститор.

За китайското правителство технологичното развитие на ядрената енергетика е основен приоритет, каза заместник-генералният директор на Департамента за ядрена енергия на Китайската национална енергийна администрация Ши Лишан. Той поясни, че в момента в страната се изграждат 17 нови реактора.