Социалната комисия прие актуализацията на държавния бюджет за 2022 г. на първо четене
Проектът предвижда спешен пакет от антикризисни мерки, насочени към намаляване на последствията от увеличаващите се цени на горивата и енергоносителите, нарастващия инфлационен натиск
Парламентарната комисията по труда, социалната и демографската политика прие Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2022 г. на първо гласуване. 12 от народните представители гласуваха "за", против бяха 8, а въздържали се нямаше.
Проектът предвижда спешен пакет от антикризисни мерки, насочени към намаляване на последствията от увеличаващите се цени на горивата и енергоносителите, съответно нарастващия инфлационен натиск върху най-засегнатите групи от обществото и бизнеса, каза началник отдел в дирекция "Държавни разходи" на Министерство на финансите Росица Спасова. По думите ѝ целта е да се подкрепят българските граждани и бизнесът в условия на безпрецедентна криза, породена от военните действия в Украйна и да се смекчат сътресенията, предизвикани от високите цени на енергоносителите и суровините.
Очаква се през 2022 г. реалният растеж на брутния вътрешен продукт да възлезе на 2,9 %, което е понижение спрямо прогнозата, с която бе приет Законът за бюджета и е вследствие на променените икономически перспективи, породени от избухване на конфликта в Украйна, уточни Спасова. Тя посочи, че се очаква броят на заетите да отбележи ръст от 1,7 % за тази година, а очакванията за динамиката на потребителските цени в страната са за по-висока инфлация през 2022 г.
Като политическа група искаме да бъде увеличена минималната работна заплата, отбеляза депутатът Мая Димитрова от ПГ "БСП за България". Според нея по-голямата част от мерките подпомагат всички граждани.
Без увеличение на минималната работна заплата не може да правим всички предвидени неща, защото няма да има достатъчно осигуровки в Държавното обществено осигуряване и оттам не може да се вдигнат пенсиите, каза Георги Георгиев от ПГ на "Възраждане".
Димитър Недялков от ПГ "Продължаваме Промяната" коментира, че автоматичното увеличение на заплатите не е добър сигнал.
Ако промените в бюджета не бъдат приети, от първи юли пенсиите ще бъдат увеличени само с първоначално заложените 6,1 процента - това предупреди по-рано днес председателят на парламентарната Комисия по труда и социалната политика Искрен Арабаджиев, депутат от "Продължаваме промяната". "За момента имаме заявки от политическите групи, че ще успеем да приемем бюджета до края на месеца, така че антикризисните мерки и социалните плащания да могат да влязат в сила от 1 юли. Ако попаднем в хипотезата, че нямаме изобщо приет бюджет, по отношение на ДОО имаме заложени 6,1 % увеличение на пенсиите с бюджета от февруари месец, който приехме, но тук трябва да кажа, че това означава реален спад на доходите на пенсионерите, тъй като и Covid добавките ще отпаднат, и увеличението няма да е достатъчно, за да компенсира това намаляне"
За да може пенсионерите да получат още с пенсиите си през юли предвиденото с актуализацията повишение, промените в бюджета трябва да бъдат гласувани до 27 юни. В противен случай или ще има втора дата на плащане през юли, или повишението ще бъде получено с плащането на пенсиите за август, каза още Арабаджиев.
Заместник-председателят на социалната комисия в НС д-р Хасан Адемов от ДПС също коментира хипотезата какво ще се случи, ако парламентът одобри само промените в бюджета на общественото осигуряване, но не и тези в държавния бюджет: "В Закона за публичните финанси има един член 109-и, който казва, че Министерският съвет по предложение на ресорните министри, на първостепенните разпоредители на бюджетни кредити, ако няма нарушение на бюджетното салдо, може да направи компенсирани промени в бюджета на Държавното обществено осигуряване. Но при всички положения това ще създаде едно голямо напрежение в бюджета на държавата", отбеляза Хасан Адемов.