Това беше договорено на среща днес между ръководството на Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС), ръководството на Асоциацията на месопреработвателите в България (АМБ) и представители на три от засегнатите четири фирми.

Месопреработвателите изразиха предположение, че ако се потвърди наличието на соя, е възможно тя да е попаднала в продуктите по два начина, съобщиха от НВМС. Единият е добавянето на млени подправки, в чиито сертификати това не е упоменато. Другият възможен вариант е вложеното месо, което е било закупено от доставчици в Западна Европа, да е било третирано с протеини, разтворени във вода за по-високо тегло, което е в противоречие с европейските изисквания.

Организациите са се разбрали инспектори от ДВСК да вземат проби от вложените суровини и подправки.

Да бъдат направени експертизи в чужбина, настоя по-рано днес собственикът на една от четирите фирми - "Сами-М", Антон Костадинов. Според него методът на изследване е спорен, защото няма специализирана лаборатория, която да изследва продуктите.

Уличените месопреработватели ще изискат пробата и начина на нейното взимане, каза още Костадинов, цитиран от БТА.

Собственикът на "Сами-М" е категоричен, че тенденциозно соя в продуктите не е слагана. По думите му стандартът "Стара планина" е силно рестриктивен.
Според него месопреработвателите много лесно са обявени за престъпници, въпреки че са инвестирали стотици хиляди левове за производството на новите продукти. Той се оплака от липса на комуникация с контролните органи, с които в този момент общували чрез медиите.

Собственикът друга от фирмите - врачанската „Лалов и Вачев", Йордан Вачев, също твърди, че в продуктите му не е влагана соя и е много некоректно граденият му 18 години пазарен имидж да се срине за една нощ от прибързаните изявления на министъра, предаде БНТ.
Фирмата произвежда колбасите с марка "Майстор Цветко". Собственикът на фирмата каза, че започва вътрешно разследване, защото освен че се съмнява в коректността на метода за изследване, не отхвърля и версиите за саботаж.

Вачев също подчерта, че става дума само за "качествен анализ, че са открити следи от соеви деривати в микрограмове.
"В този колбас, за който ме обвиняват, се влага чесън на прах и млян черен пипер. Моите уважения към моите доставчици, те са ми дали сертификати за чесъна и пипера, обаче много честа практика е да се смесват силните и качествени подправки с известен процент добавки за понижаване на цената".
Йордан Вачев гарантира, че има европейска система за контрол на качеството ИСО 2000, която документира с точност какво е вложено в колбасите и къде са продадени. 
Фирма „Лалов и Вачев" дори обяви ден на отворените врати, за да може всеки, който желае, да проследи процеса на производството и да се убеди в спазването на стандарите.

При доказване по безспорен начин липсата на соев протеин в нашите продукти "Стара планина", ще настояваме за публично извинение на министър Найденов към фирма "Кен", заявиха оттам, след като също бяха обвинени, че не са спазвали стандарта, и настояха да бъдат направени повторни проби на месните продукти по стандарт "Стара планина" с открита соя.
Собствениците на фирмата Румен Нонов, Румен Кузманов и Пламен Исионов са категорични, че „Кен“ отдавна е престанала да влага соя в продуктите си, съобщи сайтът http://stzagora.net.

Ръководството на четвъртата фирма - "Унимес" от Монтана също отхвърли пред БНТ обвиненията за неспазване на правилата.