На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към юни 2022 г. да бъде положително в размер на 1 160 млн. лв. (0,8 на сто от прогнозния БВП), съобщава Министерството на финансите, цитирано от БТА.

На месечна база за юни се очаква превишение на приходите над разходите в размер на 555 млн. лева. Подобрението на бюджетната позиция за месеца се дължи основно на по-високите постъпления във връзка с крайния срок (30 юни) за подаване на годишната данъчна декларация за 2021 г. по Закона за корпоративното подоходно облагане, съответно и за внасяне на корпоративен данък, данък върху разходите, данък върху приходите на бюджетните предприятия и на данък върху дейността от опериране на кораби. Положително влияние върху ръста на приходите оказват и постъпленията от косвени данъци, помощите (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) и други.

Приходите, помощите и даренията по КФП към юни 2022 г. се очаква да бъдат в размер на 28 223 млн. лв. (49,3 на сто от годишния разчет) и нарастват с 3462 млн. лв. (14 на сто) спрямо отчетените за същия период на 2021 г. Данъчните и неданъчните постъпления по КФП нарастват номинално спрямо юни 2021 г. с 3301 млн. лв., а постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) със 161 млн. лева.

Разходите по консолидираната фискална програма (вкл. вноската на България в бюджета на ЕС) към юни 2022 г. са в размер на 27 063 млн. лв. (42,9 на сто от годишния разчет). За сравнение, разходите по КФП за първото полугодие на 2021 г. бяха в размер на 24 645,0 млн. лева.

Частта от вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към днешна дата - 30 юни от централния бюджет, възлиза на 813 млн. лв.

Бюджета на Здравната каса

Допусната грешка в промените в бюджета на Здравната каса, свързана с 14 милиона лева за лечение на деца, забави приемането на Бюджет 2022.

Все още няма решение как тя да бъде отстранена, тъй като вече текстовете се подготвят за изпращане за подпис на президента Румен Радев, предаде БНР.

Правната колизия бе установена през деня, а именно - вчера по предложение на Костадин Констадинов от "Възраждане" 14 милиона лева бяха насочени към лечение на деца, но наложените от това промени в приходната и разходната част в бюджета на Здравната каса не са отразени правилно.

Председателят Мирослав Иванов постави въпрос към залата дали да се върнат отново към бюджета на Касата, въпреки че законът е "затворен" и се подготвя за изпращане в президентството.

Другият вариант, с който може да се реши казусът без да се създава прецедент, е да се добави текст за изменението му в държавния бюджет. Все още народните представители не са решили как да постъпят.