Бумът на фотоволтаиците станал през май и юни
При 22 от издадените от ДНСК разрешения за ползване на фотоволтаични инсталации са установени пропуски, съобщиха от МРРБ. Заради нарушенията тези разрешения за ползване са оттеглени.
Сред пропуските са липса на документ от Агенцията по кадастъра, неподписани от всички участници в строителството актове, образец "15", невключени в работата на държавните приемателни комисии на представители на някои от контролните органи, липса на протокол за извършени 72-часови проби.
Проверката е заради бума на разрешения за ползване на фотоволтаични инсталации за производство на електроенергия от възобновяеми енергийни източници, който изненада ДКЕВР и наложи поскъпване на тока с 13%. Оказа се, че 8% от това увеличение се дължи на добавката за зелена енергия.
При проверката е установено, че от ДНСК през май и юни са издадени над 1330 разрешения за ползване, като от тях 524 са за фотоволтаични електроцентрали с обща инсталирана пикова мощност около 550 МW и четири са за ветроенергийни електроцентрали с обща инсталирана мощност 50 МW.
От министерството отбелязват, че е сумирана пиковата мощност, която се получава при най-благоприятни за производство на електроенергия от фотоволтаични панели климатични условия.
Номиналната мощност, която реално ще се отдаде към енергийната система и която се вписва в договорите за изкупуване, ще бъде поне с около 10 на сто по-малко - 500 МW.
По последни данни на браншовите организации към момента влезлите в експлоатация съоръжения за производство на ток от слънце са 600-650 мегавата, което означава, че около 80% са пуснати през последните два месеца.
Огромното количество присъединени мощности от слънчева енергия през последните два месеца председателят на ДКЕВР Ангел Семерджие коментира вчера така: "Това се е случило, защото цените на фотоволтаичните панели драстично са намалели, а преференциалните цени, по които се изкупува този вид енергия у нас, са останали високи, тъй като досега те се коригираха само веднъж годишно", добави шефът на ДКЕВР.
Също вчера парламентът промени Закона за енергетиката и даде възможност регулаторът да променя тези цени и по-често - "когато констатира съществено изменение на ценообразуващите елементи".
От ГЕРБ междувременно обвиниха предишните управляващи в приемането на лобистка промяна в Закона за възообновяемите и алтернативните енергийни източници и биогоривата през 2008 година. С нея, според министър Делян Добрев, държавата се обричала да плаща милиарди допълнително на всеки един от инвеститорите във фотоволтаици за период от 25 г.