Франция е четвъртата държава от Европейския съюз, която официално обяви, че ще остане затворена за работници от двете най-нови членки до последния възможен момент.

Източникът се позова на клауза, според която "дадена държава може да поиска удължаване на ограничителните мерки за още две години, ако трудовият й пазар търпи или е заплашен да изтърпи силни сътресения".

Решение за пълното вдигане на ограниченията не е взето до този момент и нямам информация, която да ми подсказва, че подобно решение може да бъде взето в кратки срокове, добави източникът пред БНР.

До края на годината всички страни, в които ограниченията все още важат и те искат да ги запазят, трябва да изпратят до Европрейската комисия мотивирано искане за това. Институцията от своя страна трябва да разгледа и оцени искането, припомня "Дневник".
До момента освен Великобритания, чието вътрешно министерство потвърди намеренията си за продължаване на ограничителния режим, подобна готовност е изразила и Холандия.

Германия
 
обаче въведе значителни облекчения за наемане на българи.
В началото на седмицата Белгия също обяви, че Фландрия, последният белгийски регион, който се противопоставяше на това, е оттегли ветото си по темата. Това означава, че е много вероятно българи и румънци да могат да работят в страната от началото на 2012 г.
Пет са държавите членки, за които все още не се знае дали ще поискат да запазят ограниченията на трудовия си пазар за граждани на България и Румъния - Австрия, Ирландия, Италия, Люксембург и Малта.

Наскоро Еврокомисията припомни, че нито една държава в ЕС не може да запази ограниченията на трудовия пазар за наемане на българи и румънци от 1 януари 2014 г.