Франция налага нови мерки срещу ромите
Френският парламент прие на първо четене проектозакон за имиграцията, който съдържа исканото от президента Никола Саркози разширяване на поводите за отнемане на гражданството.
Текстът бе приет с 294 на 239 гласа. Той бе изготвен след засилването на правоохранителни мерки, наредено от Саркози след безредици в Гренобъл (Френски Алпи) и прояви на насилие в централна Франция.
Най-емблематичната и оспорвана мярка касае отнемането на френско гражданство. Досега то бе запазено за терористични прояви, но вече се предвижда да важи и за французи, които са натурализирани от по-малко от 10 години и осъдени за убийството на служители на полицията, жандармерията и противопожарната служба.
Министърът на имиграцията Ерик Бесон заяви, че това е "мярка със силна символична стойност", а лявата опозиция коментира, че мярката е цинична и цели да привлече гласовете на крайната десница.
Други мерки, които са критикувани от опозицията са негласно насочени срещу ромите, например улеснената процедура по експулсиране на чужденци, включително европейски граждани, за многократни кражби, агресивна просия или незаконно обитаване на държавен или частен имот.
Това лято разрушаванията на незаконни лагери и експулсиранията на роми в Румъния предизвикаха критики към Франция в цял свят. Преди две седмици пък ЕК реши да открие срещу страната наказателна процедура заради неприлагане на евродирективата за свободно движение в ЕС, а не за дискриминация на ромите, както първоначално възнамеряваше. Франция може да избегне санкциите, ако до 15 октомври включи съответния текст в националното си законодателство.