Конгресът на БСП на 19 и 20 май пък постави въпроса за отмяна на данъка, въведен от Тройната коалиция. Промяна в данъчното законодателство е основа в бъдещата управленска програма на БСП. Тя предвижда отмяна на плоския данък и въвеждане на прогресивна ставка на облагане, като за най-бедните ще е 0, обяви Сергей Станишев, цитиран от БТА.

Днес за отмяна на плоския данък се обявиха и от ДСБ и от "Атака". Онова, което има политическо значение след конгреса на червената партия е опитът на БСП да окупира позицията срещу плоския данък, като се представи за противник на нещо, което сама направи", коментира Иван Костов, като отбеляза, че партията му е срещу този налог. "Атака" ще направи предложение за законодателни промени за отмяна на плоския данък, каза лидерът й Волен Сидеров, цитиран от БТА. Както и Иван Костов, той твърди, че "Атака" е била единствената политическа сила, която се е обявила против плоския данък още при гласуването на въвеждането му през 2007 година.

В Европа плосък данък се прилага само в държави от Източна Европа, е показало проучването на "Атака". В България се товари "малкият" човек, защото ДДС го плаща всеки и за разлика от фирмата, той не може да си го върне. Според Сидеров касовите бележки трябва да се събират и в края на годината човек да може да си връща част от ДДС.

Ниските данъци у нас неведнъж са били посочвани като основно икономическо предимство и от ГЕРБ обещават да ги запазят. Но напоследък се трупат искания за преразглеждане на тази политика. Няма друга държава, която за 15 години да е свалила данъците на най-богатите с 40 процента, заяви наскоро лидерът на КНСБ Пламен Димитров. Синдикатите искат въвеждане на необлагаем минимум. 

С 10% данък върху доходите България е близо 4 пъти под средните 38% за Евросъюза и 43% за еврозоната, показаха обявените днес данни, съобщи БНР.   С най-много се облагат доходите в Швеция и Дания – съответно 55 и 56,5%, а следващата най-ниска ставка след България, е в Чехия и Литва – 15%.

Корпоративният данък е най-нисък в България и Кипър – по 10% при средно 23,5% в Европейския съюз.

Средното равнище на ДДС в ЕС рязко се е повишило от 2008 година, информира днес Евростат. През 2012 година стандартната ставка на ДДС варира от 15 процента в Люксембург и 17 процента в Кипър до 27 процента в Унгария и 25 процента в Дания и Швеция. В България е 20 процента, припомня БТА. 

В представения днес документ прави впечатление и че приходите от данъци у нас също са едни от най-ниските – 27,4% от БВП – това е и размерът на общата данъчна тежест в страната – средното й равнище в Евросъюза е 38% от БВП. Въпреки че както ДДС, така и преките данъци са се увеличили през последната година, делът на данъците в БВП остава почти непроменен, става видно от доклада.

Министерството на финансите може да се откаже от идеята за лихвена амнистия върху просрочените задължения за данъци и осигуровки, съобщи "Капитал дейли".
Идеята беше тя да трае три месеца и да влезе в сила през лятото.
В Народното събрание не са внесени закони или пък поправки в действаща нормативна уредба. Това означава, че ако влизат в сила, то ще е със закъснение.