Съюзническият генерал №1 се извини за цивилните жертви в Афганистан
Командващият силите на САЩ и НАТО в Афганистан генерал Стенли Маккристъл се извини днес на афганистанския народ за извършения през уикенда въздушен удар, при който бяха убити цивилни, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Във видеозапис, излъчен на уебсайта на НАТО и преведен на официалните езици в Афганистан пущу и дари, Маккристъл поднесе извинение за атаката в провинция Урузган, отнела живота на най-малко 21 души според афганистански служители.
По данни от вчера - поне 27 са загиналите при въздушния удар.
Извършеното в неделя нападение от изтребители на алианса срещу автомобилна колона беше най-смъртоносния удар срещу цивилни от шест месеца и предизвика остри критики от страна на афганистанското правителство. То идва в момент, когато НАТО се стреми да спечели подкрепата на населението за масираната офанзива срещу талибаните в южната част на страната със стратегия, предвиждаща вземането на всички възможни предпазни мерки за защита на мирното население, отбелязва АП.