Ядрена дезинформация
Журналистика срещу пропаганда
Само за няколко дни начинът, по който информацията се дава и получава в най-голямата страна на света се промени коренно. Бяха спрени или забранени основни медии като международните BBC и Deutsche Welle, комуникационни канали като Facebook и Twitter, както и независими медии като "Ехото на Москва", "Дъжд" и др. А всеки, който публикува информация, различна от тази на държавния апарат на Руската федерация е застрашен със затвор от 15 години, според нов закон. С три думи - пропагандата замени информацията.
Много преди войната в Украйна, обаче, в света се води хибридна информационна война за умовете и сърцата на хората. От едната страна са почтените журналисти, които се грижат за информацията, а от другата са непочтените хора, които работят за дезинформацията. Тази битка се води от създаването на Акта Диурна преди повече от 2000 години - до днес. Съвременният контекст усложнява ситуацията с простия факт, че животът на милиони хора на нашия континент в момента е застрашен. Ето защо, отговорността на всички, които публикуват информация е огромна. Отговорността на потребителите на тази информация - също би следвало да е осъзната, когато става дума за световния мир.
Този епизод на подкаста "Trendy" поставя за обсъждане въпроса с колизията между информацията и дезинформацията на фона на войната. Събеседник е Ралица Ковачева, доктор по журналистика и преподавател по международна журналистика във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ "Св. Климент Охридски" и главен редактор на сайта Factcheck.bg.
По въпроса с ядреното оръжие в Украйна, например, от известно време текат три сюжета - за т.нар. "Мръсна бомба", за това че страната разработва ядрено оръжие и за това, че на територията ѝ може да бъде разположено такова. Въпреки че факти за това няма - пропагандата използва въпроса за насаждане на страх и за оправдаване на войната, от която в момента страдат Европа, света и най-вече украинските и руските народи.
Разликата между журналистиката и пропагандата е фокус и на конкурса на Dir.bg Webreport, за който става дума и в подкаста и който за пета година ще отличи водещи български медийни професионалисти и тяхната важна работа за обществото.
А журналистиката, включително в този подкаст, отговаря и на важни въпроси като тези:
- Защо военните конфликти в Донбас и Крим не са "геноцид", което понятие пропагандата използва?
- Защо не може да се правят аналогии между Украйна, Косово и Ирак?
- Може ли всеки да прецени сам достоверността на една информация?
- Каква е целта на пропагандата, разпространявана от един център?
- Как се подриват демократичните ценности?
- Защо не можем да се информираме качествено от социалните мрежи?
Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Anchor - Breaker - Pocket Casts - RadioPublic